Nawigacja

Aktualności

Uroczysta msza święta w intencji osób zamordowanych i zadręczonych przez NKWD i UB w katowniach praskich w latach 1944-1954 – Warszawa, 14 września 2019

14 września 2019 r. minęła 75 rocznica wkroczenia na Pragę wojsk sowieckich i ludowego Wojska Polskiego. Od tego dnia, gdy po drugiej stronie Wisły rozgrywał się dramat Powstania, tu na Pradze NKWD przy współudziale UB rozpoczęło planową eksterminację polskich patriotów.

Od kilku lat  staramy się, aby ten dzień, podobnie jak 1 sierpnia, stał się trwałym symbolem niekończącej się walki w imię hasła „BÓG, HONOR, OJCZYZNA”. W związku z tym Oddział IPN w Warszawie kolejny raz zorganizował uroczystości poświęcone „Pamięci ofiar zamordowanych i zadręczonych przez NKWD i UB w katowniach praskich w latach 1944-1956”.

 W sobotę 14 września br. o godz. 18.00 w Bazylice Katedralnej św. Floriana i św. Michała Archanioła, przy ul. Floriańskiej 3 w Warszawie odbyła się uroczysta msza św, którą odprawił ksiądz biskup Marek Solarczyk (biskup pomocniczy Diecezji Warszawski-Praskiej).

Następnie w miejscach praskich katowni NKWD i UB zostały złożone kwiaty. W uroczystości wzięli udział: przedstawiciele warszawskiego Oddziału IPN, środowisk kombatanckich, grupy rekonstrukcyjne, harcerze, młodzież i inni mieszkańcy Warszawy.

Jednocześnie w Bazylice Katedralnej można byłpo obejrzeć wystawę IPN pt. „Ukradzione dzieciństwo”.

do góry