Nawigacja

Видання IPN укр

Aktualności

Zakończono drugi etap prac ekshumacyjnych na terenie Fortu III w Pomiechówku – 29 lipca 2019

29 lipca 2019 r. Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN zakończyło drugi etap prac ekshumacyjnych na terenie Fortu III w Pomiechówku. W czasie prac ujawniono szczątki 43 osób dorosłych oraz trójki małych dzieci.

17️ czerwca, rozpoczął się 2 etap prac ekshumacyjnych na ternie Fortu III – obejmował on obszar małego dziedzińca przed tradytorem w prawym barku fortu. Prace trwały ponad miesiąc, zwieńczone zostaną pogrzebem odnalezionych szczątków, który odbędzie się 5 września 2019 r. na lewym dziedzińcu Fortu. Prace archeologiczne prowadzone były przez Łódzką Fundacją Badań Naukowych na zlecenie Instytutu Pamięci Narodowej.

Odnalezione zostały szczątki osób zamordowanych przez Niemców w latach 1942 - 1944 w więzieniu karno - śledczym w Pomiechówku. Znaleziono także łuski od amunicji niemieckiej z okresu drugiej wojny. Prace pozwoliły na zweryfikowanie błędnych informacji na temat fortu. Powszechnie uznawano porośnięte drzewami wyniesienie ternu na lewym dziedzińcu za mogiłę zbiorową ofiar. Miejscowa ludność urządziła tam prowizoryczne miejsce pamięci. Tymczasem badania archeologiczne wykazały, że w tym miejscu znajdują się jedynie fundamenty budynku gospodarczego jeszcze sprzed I wojny światowej i nie ma żadnych pochówków. Dalsze etapy prac planowane są na lata 2020-2021

Prace realizowane przez Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa rozpoczęły się w ub. roku, udało się wówczas podczas pierwszego etapu prac ekshumować szczątki 57 ofiar, które zostały pominięte w czasie ekshumacji w latach 1945 i 1948. Spoczywały w dołach, w które zostały wrzucone przez niemieckich morderców. Pierwszy etap prac zakończył się 14 grudnia. Dzień później odbył się pogrzeb.

 

 

 

 

Jesteśmy bardzo wdzięczni wobec wszystkich, którzy również działalnością społeczną wspierają działania Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa – szczególne podziękowania kierujemy do Fundacji Fort III Pomiechówek (www.forttrzecipomiechowek.org)

 

„Na placu wewnątrz fortu nie było śniegu, tylko żółty piasek. Widoczne były kupki popiołu ze spalonych ciał ludzkich. Prawie na całym placu płytko zakopane były zwłoki ludzkie. W wielu miejscach wystawały z ziemi ręce, nogi, gdzie indziej plecy lub też inne części ubrania. W jednej z izb na środku sufitu był odbity krwawy ślad człowieka. Od tego kształtu były ślady ściekającej krwi…” - tak w lutym 1945 r., w relacji Ireny Fałkowskiej-Iglickiej, żony Mateusza Falkowskiego, zamordowanego w Pomiechówku komendanta AK na powiat płocki, wyglądał obóz.

 

Celem działania Biura Upamiętnienia Walk i Męczeństwa IPN jest zapewnienie godnego miejsca spoczynku i upamiętnienie tysięcy ofiar zbrodni niemieckich z Fortu III.
 

Media o pracach ekshumacyjnych w Pomiechówku.

Dyrektor Adam Siwek w Telewizji Republika

 

Piotr Kędziora-Babiński archeolog  IPN o zakończeniu 2. etapu prac ekshumacyjnych w Telewizji Republika
 

 

 


 

 

 

do góry