Nawigacja

Aktualności

II Rajd Rowerowy Śladami Ofiar Obławy Augustowskiej – 20 lipca 2019

W uroczystym otwarciu rajdu uczestniczył dyrektor białostockiego oddziału IPN dr hab. Piotr Kardela oraz naczelnik OBEN dr Paweł Warot.

Powitanie uczestników przez dr hab. Piotra Kardelę oraz wykład Henryka Falkowskiego Prezesa Światowego Związku Żołnierzy AK Oddział Warmińsko-Mazurski pt. Znaczenie etosu i tradycji Armii Krajowej w zmaganiach Polaków o niepodległość rozpoczęły II Rajd rowerowy śladami Ofiar Obławy Augustowskiej.

Zanim uczestnicy wyruszyli wytyczoną trasą rajdu, otrzymali pakiety startowe, a w nich: worek z logo rajdu, czapeczkę lub koszulkę oraz materiały edukacyjne. Rajdowa trasa wiodła przez malownicze zakątki Nadleśnictwa Pomorze, gdzie na 23 km odcinku umiejscowione zostały tablice edukacyjne IPN,  których przesłaniem jest informowanie i przypominanie o miejscach, w których rozegrały się wydarzenia historyczne związane z Obławą Augustowską. O treści tablic oraz prowadzonych przez Instytut w tym miejscu ekshumacjach opowiedzieli uczestnikom pracownicy Oddziału IPN w Białymstoku.

Najważniejszym celem rajdu było przekazanie wiedzy o wydarzeniach, które miały tu miejsce w lipcu 1945 r. Na zakończenie w szkółce leśnej Leśnictwa Giby uczestnicy mogli zweryfikować zdobytą wiedzę podczas testu.

Rajd zakończył śpiew pieśni patriotycznych podczas biesiady przy ognisku.

Ścieżka edukacyjna „Śladami Ofiar Obławy Augustowskiej” została otwarta z inicjatywy białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej oraz Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku w dniu 17 września 2018 r.

W załącznikach znajdziecie Państwo: regulamin rajdu, kartę zgłoszeniową uczestnika rajdu oraz zgoda na przetwarzanie danych osobowych wraz z klauzula informacyjną

 

  • Otwarcie ścieżki edukacyjnej „Śladami Ofiar Obławy Augustowskiej” – Giby, 17 września 2018
    Otwarcie ścieżki edukacyjnej „Śladami Ofiar Obławy Augustowskiej” – Giby, 17 września 2018
  • Otwarcie ścieżki edukacyjnej „Śladami Ofiar Obławy Augustowskiej” – Giby, 17 września 2018
    Otwarcie ścieżki edukacyjnej „Śladami Ofiar Obławy Augustowskiej” – Giby, 17 września 2018

 

 

do góry