Nawigacja

Видання IPN укр

Aktualności

Najważniejszy film fabularny o II wojnie światowej na Pomorzu w ostatniej dekadzie. Prapremiera „Kamerdynera” w Teatrze Polskim w Warszawie – 11 września 2018

11 września 2018 r. w Teatrze Polskim w Warszawie, dokładnie w 79. rocznicę rozpoczęcia przez Niemców masowych aresztowań Polaków na całym Pomorzu, odbyła się prapremiera filmu Filipa Bajona „Kamerdyner” w gwiazdorskiej obsadzie.

Na czele delegacji IPN, w której byli przedstawiciele oddziału w Gdańsku, stał prezes dr Jarosław Szarek.

W hallu kina prapremierze towarzyszyła prezentacja wystawy Oddziału IPN w Gdańsku Pierwsza odsłona. Okupacja niemiecka na Kaszubach i Kociewiu w 1939 r., która dotyczy m.in. zbrodni w Piaśnicy. Przygotowaliśmy również broszurę Zbrodnia pomorska 1939, której autorami są pracownicy Oddziału IPN w Gdańsku i Delegatury w Bydgoszczy: dr Tomasz Ceran, dr Izabela Mazanowska i dr Monika Tomkiewicz (przekazaliśmy ją gościom wydarzenia). Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN w Gdańsku nadal prowadzi czynności sprawie zbrodni w Piaśnicy.

 

„Kamerdyner” to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami i opowiedziana z epickim rozmachem historia splątanych losów Polaków, Kaszubów i Niemców na tle burzliwych wydarzeń pierwszej połowy XX stulecia. Mateusz Krol (Sebastian Fabijański), kaszubski chłopiec, po śmierci matki zostaje przygarnięty przez pruską arystokratkę Gerdę von Krauss (Anna Radwan). Dorasta w pałacu. Rówieśniczką Mateusza jest córka von Kraussów Marita (Marianna Zydek). Między młodymi rodzi się miłość. Ojcem chrzestnym chłopca jest kaszubski patriota Bazyli Miotke (Janusz Gajos), który podczas konferencji pokojowej w Wersalu walczy o miejsce Kaszub na mapie Polski, a potem buduje symbol jej gospodarczego sukcesu: Gdynię. Traktat wersalski, który daje Polsce niepodległość, sprawia, że von Kraussowie tracą majątek i wpływy. Wszyscy bohaterowie czują, że świat, który znali, wkrótce diametralnie się zmieni. Wśród żyjących obok siebie Kaszubów, Polaków i Niemców narasta niechęć i nienawiść. Wybucha II wojna światowa. W Lasach Piaśnickich naziści dokonują mordu na ludności cywilnej – pierwszego ludobójstwa tej wojny.

 

Film „Kamerdyner” w reż. Filipa Bajona ukaże się w kinach 21 września. W rolach głównych: Janusz Gajos, Sebastian Fabijański, Marianna Zydek, Adam Woronowicz, Anna Radwan, Borys Szyc, Łukasz Simlat, Daniel Olbrychski, Kamilla Baar-Kochańska, Marcel Sabat, Diana Zamojska oraz Sławomir Orzechowski. Instytut Pamięci Narodowej objął patronat honorowy nad filmem.

do góry