Nawigacja

Aktualności

IPN na Cieszanów Rock Festiwal 2018

  • Fot. Karolina Bittner (IPN) Fot. Karolina Bittner (IPN)
  • Fot. Tomasz Kowalski (IPN) Fot. Tomasz Kowalski (IPN)
  • Fot. Katarzyna Zawadka (IPN) Fot. Katarzyna Zawadka (IPN)
  • Fot. Tomasz Kowalski (IPN) Fot. Tomasz Kowalski (IPN)
  • Fot. Krzysztof Kapłon (IPN) Fot. Krzysztof Kapłon (IPN)
  • Fot. Karolina Bittner (IPN) Fot. Karolina Bittner (IPN)
  • Fot. Karolina Bittner (IPN) Fot. Karolina Bittner (IPN)

W  dniach 16–19 sierpnia 2018  Instytut Pamięci Narodowej zaprezentował swoją ofertę wydawniczą oraz edukacyjną na 9. edycji Cieszanów Rock Festiwal,  największym festiwalu rockowym w południowo-wschodniej Polsce. Instytut był reprezentowany przez Wydawnictwo IPN oraz oddziały IPN – rzeszowski i lubelski.

Na stoisku zorganizowanym przez Wydawnictwo IPN słuchacze koncertów mogli zapoznać się z najnowszymi książkami, albumami i  komiksami, a  pod opieką doświadczonych edukatorów IPN zagrać w gry edukacyjne IPN, wziąć udział w quizie o historii polskiej muzyki rockowej, a także wysłuchać dwóch wykładów dr Karoliny Bittner z Oddziału IPN w Poznaniu: „Twórcy i odbiorcy polskiej muzyki rockowej lat osiemdziesiątych” oraz  „Rock na cenzurowanym”.

Rzeszowski oddział IPN przygotował grę terenową z trasą liczącą ponad 20 km długości, w czasie której uczestnicy mieli odnaleźć m.in. bunkier będący elementem umocnień Linii Mołotowa oraz miejsce zbrodni dokonanej na polskich mieszkańcach miejscowości Rudka przez OUN UPA. Podczas festiwalu została nagrana audycja (Czwórka Polskiego Radia), w czasie której  Tomasz Bereza (OBBH Rzeszów) z wnętrza bunkra położonego na terenie Starego Brusna opowiedział o Linii Mołotowa oraz przypomniał wydarzenia rozgrywające się na tych terenach w 1941 r.

Pomysłodawcą festiwalu jest Tomasz Róg, autor wydanej przez IPN publikacji „…i zostanie tylko pustynia”. Osobowy wykaz ofiar konfliktu ukraińsko-polskiego 1939–1948. Gmina Cieszanów, powiat Lubaczów.

do góry