Nawigacja

Aktualności

IPN Oddział w Rzeszowie z pomocą wojska poszukuje w Podkarpackim „Małym Katyniu” ofiar sowieckich zbrodni.

9 października 2017 r. zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN w Warszawie rozpoczął prace poszukiwawcze i badania archeologiczne w lasach turzańskich położonych koło Sokołowa Małopolskiego.  W lecie i jesieni 1944 r. we wsi Trzebuska funkcjonował obóz Wojennego Trybunału I Frontu Ukraińskiego Armii Czerwonej, w którym funkcjonariusze NKWD przetrzymywali m.in. żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego (przetrzymywany był tu m.in. gen Władysław Filipkowski, komendant obszaru lwowskiego AK, wraz ze sztabem obszaru). Tu też zapadały wyroki skazujące, w tym wyroki śmierci. Skazani przewożeni byli do lasów koło wsi Nienadówka i Turza i tam pozbawiani życia przez strzał w tył głowy bądź przecięcie naczyń krwionośnych szyi.
Od 1980 r. tajemnicę mordu w lesie turzańskim badała grupa działaczy „Solidarności” (m.in. Tadeusz Kensy, Antoni Kopaczewski, Janusz Szkutnik) współpracująca z miejscowymi rolnikami – żołnierzami AK i działaczami opozycji (m.in. rodziną Chorzępów – Janem, żołnierzem AK i jego synem Kazimierzem, działaczem „Solidarności” rolniczej). Dzięki nagłośnieniu przez nich sprawy możliwe stały się badania przeprowadzone przez prokuraturę wojewódzką w Rzeszowie w 1990 r., w wyniku których odnaleziono w lesie turzańskim 17 ludzkich szkieletów. Ich grób stał się miejscem pamięci o ofiarach NKWD z lata 1944 r. Co roku gromadzą się tu tysiące osób by oddać hołd pomordowanym. W latach 1991-2008 prowadzone były z różną intensywnością poszukiwania na terenie lasów turzańskich i nienadowskich, lecz bez istotnych rezultatów.

Rozpoczynające się w 2017 r. badania realizowane są w ramach projektu wieloletniego, z wykorzystaniem nie stosowanych dotychczas metod i we współpracy z żołnierzami Kompanii Saperów 16 Tczewskiego Batalionu Saperów w Nisku.  Działania poszukiwawcze w turzańskim lesie wspierał pracownik Wieloosobowe Stanowisko do spraw Upamiętnienia Walk i Męczeństwa IPN w Rzeszowie Michał Kalisz poprzez konsultacje historyczne, wskazanie miejsc do poszukiwań oraz wykłady dla przybyłej na miejsce młodzieży. 

Fot. st.szer. Paweł Stec, Michał Kalisz i Piotr Ożóg  
Więcej na stroniehttps://rzeszow.tvp.pl/34337717/ipn-poszukuje-szczatkow-ofiar-masowych-egzekucji
Relacje z poszukiwań z udziałem prof. Krzysztofa Szwagrzyka - wicepresesa IPN na stronie: https://rzeszow.tvp.pl/34441561/bedzie-ciag-dalszy-poszukiwan-w-lasach-turzanskich

do góry