Nawigacja

Aktualności

„Jedwabne, komunizm, sprawiedliwi, szmalcownicy” – dyskusja z cyklu „Między swastyką a czerwoną gwiazdą” – Warszawa, 7 listopada 2016

  • Plakat
    Plakat

Zapraszamy na dyskusję z cyklu „Między swastyką a czerwoną gwiazdą”, zatytułowaną „Jedwabne, komunizm, sprawiedliwi, szmalcownicy”. O kwestiach spornych w relacjach polsko-żydowskich podczas II wojny światowej dyskutować będą goście Piotra Zychowicza: prof. Marek Jan Chodakiewicz i dr Adam Leszczyński. Spotkanie odbędzie się 7 listopada (poniedziałek), o godz. 16.30, w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki Przystanek Historia, przy ul. Marszałkowskiej 21/25 w Warszawie.

75 lat temu, 10 lipca 1941 roku, w Jedwabnem zamordowano kilkuset Żydów. Większość z nich została po zamknięciu w stodole spalona żywcem. IPN prowadził w latach 2000–2004 śledztwo, które wykazało, że pogromu dokonała część polskich mieszkańców miasta, ale z niemieckiej inspiracji. Pojawiają się głosy, że zbrodnia ta wymaga ponownego zbadania. Wskazuje się, że nie dokończono ekshumacji ofiar, a na wiele pytań nie udało się odpowiedzieć.

Czy istnieją szanse na wyjaśnienie wszystkich okoliczności zbrodni? Będą o tym dyskutować uczestnicy spotkania.

Prof. Marek Jan Chodakiewicz pracuje w Instytucie Polityki Międzynarodowej w Waszyngtonie, w latach 2005–2010 był członkiem amerykańskiej Rady Pamięci Holocaustu. Jest autorem m.in. książki Złote serca czy złote żniwa? Studia nad wojennymi losami Polaków i Żydów.

Dr Adam Leszczyński jest adiunktem w Instytucie Studiów Politycznych PAN, członkiem zespołu „Krytyki Politycznej” oraz stałym współpracownikiem „Gazety Wyborczej”.

Piotr Zychowicz jest historykiem i publicystą, autorem m.in. książki Żydzi, redaktorem naczelnym magazynu „Historia Do Rzeczy”.

Link do wydarzenia na Facebooku 

do góry