Nawigacja

Видання IPN укр

Aktualności

Spotkanie „Recenzenci, krytycy, blogerzy – najlepsi przyjaciele pisarza?” z cyklu „Uczy i bawi. Kultura popularna i historia” – Warszawa, 15 grudnia 2023

Zapraszamy na spotkanie z cyklu „Uczy i bawi. Kultura popularna i historia”, które odbędzie się 15 grudnia (piątek) w Centralnym Przystanku Historia IPN, przy ul. Marszałkowskiej 21/25 o godzinie 17.30.

Spotkanie „Recenzenci, krytycy, blogerzy – najlepsi przyjaciele pisarza?” z cyklu „Uczy i bawi. Kultura popularna i historia” – Warszawa, 15 grudnia 2023. Fot. Piotr Życieński (IPN)

Blogosfera książkowa to bardzo szybko rozwijający się obszar, który coraz intensywniej zapełnia przestrzeń internetową. Mawia się, że popularność blogerów i recenzentów jest pokłosiem okresu pandemii, gdy społeczeństwo, żyjąc w rytmie ograniczeń narzuconych przez wymagania związane z walką z zagrożeniem chorobotwórczym, rzadziej się przemieszczała, a następnie powróciła do czytania książek, zwiększając w sposób niepomierny poziom czytelnictwa w Polsce.

W kontekście blogosfery książkowej pojawia się mnóstwo interesujących pytań, które zapewne przychodzą na myśl nie jednemu z nas. Wśród tych najważniejszych można postawić następujące: czy podejmowanie zajęcia w typie prowadzenia blogów książkowych wynika rzeczywiście z miłości do książek czy raczej sympatii w kierunku autorów? Jaka jest różnica pomiędzy blogerem a Influencerem książkowym, czy oba zajęcia można zakwalifikować jednoznacznie, zamykając je w kategoriach promowania wartościowej literatury, a może raczej niekiedy namawiania do sięgnięcia po każdą przeczytaną książkę? Czy recenzenci, krytycy, blogerzy to naprawdę najlepsi przyjaciele pisarzy, czy może podcinacze skrzydeł aspirującym literatom? Czy blogerzy książkowi bardziej skupiają się promowaniu siebie czy czytelnictwa? Czy krytyka może się stać zwykłym krytykanctwem?

Na powyższe i wiele innych pytań będzie się starał odpowiedzieć dr Adam Podlewski – pisarz, publicysta, znany i ceniony edukator młodzieży w IPN wraz ze swoimi Gośćmi: Joanną Onysk (CzytAśka) i Anną Włoszczyńską- Lewińska (Neave Creations). Zapraszamy do udziału w spotkaniu, które z uwagi na tematykę będzie nie tylko niezwykle interesujące, ale także pozwalające na wysnucie wielu wniosków na przyszłość.

Spotkanie będzie transmitowane na kanale IPNtv.

 

* * *

Cykl „Uczy i bawi. Kultura popularna i historia”

To seria spotkań z twórcami gier, podcasterami, youtuberami, autorami inspirowanej historycznie literatury i sztuk wizualnych ma na celu zrozumienie edukacyjnych aspektów popkultury. Czy tekstowa lub graficzna opowieść o przeszłości może być atrakcyjna dla współczesnego odbiorcy? Wraz z naszymi gośćmi będziemy szukać nowych dróg, mediów
i sposobów dotarcia do młodych ludzi z wiedzą historyczną.

do góry