Nawigacja

Видання IPN укр

Aktualności

Uroczystości pogrzebowe Mariana Olejniczaka – Bydgoszcz, 27 września 2023

W Kwaterze Żołnierzy Wyklętych na bydgoskim cmentarzu przy ul. Kcyńskiej zostanie pochowany Marian Olejniczak.

Uroczystości pogrzebowe Mariana Olejniczaka rozpoczną się w kościele garnizonowym przy ul. Bernardyńskiej 2, gdzie o godzinie 8.30 odbędzie się msza św. pogrzebowa koncelebrowana.

Pochówek będzie miał miejsce o godzinie 10:00 na cmentarzu komunalnym przy ul. Kcyńskiej.

  • Marian Olejniczak
    Marian Olejniczak

Marian Olejniczak od 1942 r. był łącznikiem Okręgu Pomorskiego Armii Krajowej. W 1946 r. wstąpił do antykomunistycznej grupy dywersyjnej Stanisława Kamińskiego „Młota” posługującej się nazwą „Armia Krajowa”, która działała na terenie powiatu bydgoskiego oraz inowrocławskiego. W kwietniu 1949 r. został ranny i aresztowany przez grupę operacyjną UB-MO w wyniku obławy zorganizowanej w okolicach Złotnik Kujawskich i przekazany do WUBP w Bydgoszczy. Wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego w Bydgoszczy z 17 września 1949 r. został skazany na karę śmierci, którą wykonano 30 grudnia tegoż roku w Więzieniu Karno-Śledczym w Bydgoszczy.

Szczątki Mariana Olejniczaka zostały odnalezione podczas prac poszukiwawczych przeprowadzonych w lipcu 2021 r. na cmentarzu komunalnym przy ul. Kcyńskiej w Bydgoszczy przez pracowników Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej.

  • Uroczystości pogrzebowe Mariana Olejniczaka
    Uroczystości pogrzebowe Mariana Olejniczaka
  • Uroczystości pogrzebowe Mariana Olejniczaka
    Uroczystości pogrzebowe Mariana Olejniczaka

 

do góry