Uroczysty wernisaż wystawy odbędzie się 29 września o godzinie 12.00 w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. W otwarciu ekspozycji udział wezmą prezes IPN dr Karol Nawrocki, dyrektor Archiwum IPN Marzena Kruk oraz gość honorowy, prezes Sokolstwa Polskiego w Ameryce Timothy L. Kuzma.
Wystawa jest rozszerzoną wersją ekspozycji pt. „Ramię krzep – Ojczyźnie służ”. 135. rocznica powstania Sokolstwa Polskiego w Ameryce prezentowanej od września 2022 r. do końca marca roku bieżącego w Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce.
Na ekspozycji zaprezentowano najcenniejsze archiwalia z kolekcji Sokolstwa Polskiego w Ameryce, pozyskanej do zbiorów Instytutu w 2019 r. w ramach projektu Archiwum Pełne Pamięci.
Zwiedzający będą mogli zobaczyć niemal czterysta unikalnych eksponatów, w tym m.in.: list Heleny Paderewskiej, przewodniczącej Polskiego Białego Krzyża, do Agnieszki Wisły, odznaki związane z sokolstwem czy „Memoriał do cywilizowanych narodów świata w sprawie Polski” przekazany przez Związek Sokołów Polskich w Ameryce na początku 1915 r. prezydentowi Stanów Zjednoczonych W. Wilsonowi, a także bogaty zbiór fotografii, mundury, sztandary, odznaczenia i artefakty związane ze sportem. Uzupełnieniem ekspozycji są interaktywne pulpity i projekcje multimedialne, a wśród nich fabularyzowany dokument zrealizowany z okazji 15-lecia rekrutacji do Armii Polskiej we Francji – akcji przeprowadzonej na terenie USA i Kanady w trakcie I wojny światowej.
Kręgi tematyczne wystawy, symbolicznie przedstawione jako gniazda – podstawowe jednostki organizacyjne Sokolstwa Polskiego – w nowej wersji wystawy zostały rozbudowane. Dodano nieprezentowane wcześniej fotografie i artefakty, przede wszystkim ilustrujące historię amerykańskiego sokolstwa podczas II wojny światowej.
Projekt wystawy wykonało studio 7muz.pl.
Wystawa będzie prezentowana w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku do 7 stycznia 2024 r. Towarzyszy przygotowany przez Archiwum IPN projekt edukacyjny skierowany do szkół.
Dopełnieniem wystawy archiwalno-muzealnej jest składająca się z szesnastu plansz ekspozycja plenerowa pod tym samym tytułem, prezentowana dotychczas w Warszawie, Warce, Zakopanem, Krakowie, Rzeszowie, Sanoku i Kozłówce. Obecnie można ją zobaczyć przed siedzibą Muzeum Okręgowego w Tarnowie.