Nawigacja

Видання IPN укр

Aktualności

Wystawa Archiwum IPN „»Ramię krzep – Ojczyźnie służ«. Historia Sokolstwa Polskiego w Ameryce” w Muzeum II Wojny Światowej – Gdańsk, 29 września 2023 – 7 stycznia 2024

Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej zaprasza na wystawę „»Ramię krzep – Ojczyźnie służ«. Historia Sokolstwa Polskiego w Ameryce”, która prezentowana będzie w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Uroczysty wernisaż wystawy odbędzie się 29 września o godzinie 12.00 w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. W otwarciu ekspozycji udział wezmą prezes IPN dr Karol Nawrocki, dyrektor Archiwum IPN Marzena Kruk oraz gość honorowy, prezes Sokolstwa Polskiego w Ameryce Timothy L. Kuzma.

Wystawa jest rozszerzoną wersją ekspozycji pt. „Ramię krzep – Ojczyźnie służ”. 135. rocznica powstania Sokolstwa Polskiego w Ameryce prezentowanej od września 2022 r. do końca marca roku bieżącego w Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce.    

Na ekspozycji zaprezentowano najcenniejsze archiwalia z kolekcji Sokolstwa Polskiego w Ameryce, pozyskanej do zbiorów Instytutu w 2019 r. w ramach projektu Archiwum Pełne Pamięci.     

Zwiedzający będą mogli zobaczyć niemal czterysta unikalnych eksponatów, w tym m.in.: list Heleny Paderewskiej, przewodniczącej Polskiego Białego Krzyża, do Agnieszki Wisły, odznaki związane z sokolstwem czy „Memoriał do cywilizowanych narodów świata w sprawie Polski” przekazany przez Związek Sokołów Polskich w Ameryce na początku 1915 r. prezydentowi Stanów Zjednoczonych W. Wilsonowi, a także bogaty zbiór fotografii, mundury, sztandary, odznaczenia i artefakty związane ze sportem. Uzupełnieniem ekspozycji są interaktywne pulpity i projekcje multimedialne, a wśród nich fabularyzowany dokument zrealizowany z okazji 15-lecia rekrutacji do Armii Polskiej we Francji – akcji przeprowadzonej na terenie USA i Kanady w trakcie I wojny światowej.    

Kręgi tematyczne wystawy, symbolicznie przedstawione jako gniazda – podstawowe jednostki organizacyjne Sokolstwa Polskiego – w nowej wersji wystawy zostały rozbudowane. Dodano nieprezentowane wcześniej fotografie i artefakty, przede wszystkim ilustrujące historię amerykańskiego sokolstwa podczas II wojny światowej.  

Projekt wystawy wykonało studio 7muz.pl. 

Wystawa będzie prezentowana w Muzeum II Wojny Światowej w  Gdańsku do 7 stycznia 2024 r. Towarzyszy przygotowany przez Archiwum IPN projekt edukacyjny skierowany do szkół. 

Dopełnieniem wystawy archiwalno-muzealnej jest składająca się z szesnastu plansz ekspozycja plenerowa pod tym samym tytułem, prezentowana dotychczas w Warszawie, Warce, Zakopanem, Krakowie, Rzeszowie, Sanoku i Kozłówce. Obecnie można ją zobaczyć przed siedzibą Muzeum Okręgowego w Tarnowie. 
 

 

Powiązane wiadomości

do góry