Nawigacja

Видання IPN укр

Aktualności

Spotkanie „Srebro nigdy nie przekute w złoto” z cyklu „Tytani sportu” – Warszawa, 19 czerwca 2023

Zapraszamy na ostatnie spotkanie z cyklu „Tytani sportu”: „Srebro nigdy nie przekute w złoto”, które odbędzie się 19 czerwca, o godz. 17.30 w Przystanku Historia IPN im. Janusza Kurtyki w Warszawie. Wstęp wolny!

Letnie Igrzyska Olimpijskie w Barcelonie, które odbyły się w roku 1992, zostały zorganizowane tuż po upadku Związku Sowieckiego. W tym najważniejszym sportowym wydarzeniu wzięło udział ponad 200 reprezentantów niepodległej Polski, występujących z białym orłem w koronie na piersi. Ci wspaniali, polscy herosi wywalczyli łącznie 19 krążków. Wśród uhonorowanych była ekipa piłkarzy, trenowanych przez Janusza Wójcika. Nasi zawodnicy zdobyli wówczas srebro ulegając, po dramatycznym meczu reprezentacji Hiszpanii.

O wydarzeniach z hiszpańskich aren: o tym co można było zobaczyć w telewizji, ale również o niezwykle ciekawych oraz kontrowersyjnych kulisach opowiedzą Pawłowi Sztamie (Biuro Badań Historycznych IPN) kapitan tamtej drużyny, a do niedawna selekcjoner reprezentacji Polski Jerzy Brzęczek oraz Tomasz Jagodziński – wówczas dziennikarz, a później polityk i szef kilku kulturalnych instytucji.

►Zobacz poprzednie odcinki z cyklu „Tytani sportu”

do góry