Nawigacja

Видання IPN укр

Aktualności

„Przystanek Historia” w TVP Historia, odc. 61: Armia Ludowa czy Stalina? – premiera 22 września 2022

Armia Ludowa – komunistyczna organizacja wojskowa powstała na bazie Gwardii Ludowej w styczniu 1944 r. Była podporządkowana polityce Związku Sowieckiego. AL powstała, by działać na tyłach wojsk niemieckich oraz przygotować grunt pod okupację sowiecką w Polsce. Jej stan osobowy sięgał kilku tysięcy, ale był to w dużej części margines społeczny.  Żołnierze tej formacji często organizowali napaści na polską ludność wiejską lub na dwory. Na Lubelszczyźnie wymordowali dwa oddziały Armii Krajowej. Inwigilowali Polskie Państwo Podziemne i przekazywali te informacje do Moskwy oraz niemieckiemu gestapo. Stanowili zaplecze kadrowe dla wojska, aparatu represji czy administracji w Polsce opanowanej przez sowietów. W dowództwie AL znajdowali się między innymi: Michał Rola-Żymierski, Franciszek Jóźwiak czy Mieczysław Moczar (właśc. Mikołaj Demko).

Ponadto, w najbliższym programie „Przystanek Historia” opowiemy o mobilnym punkcie geamingowym, który zawiezie komputerową Grę szyfrów do mniejszych miejscowości, o projekcie Teatr Pełen Pamięci. Przedstawimy książkę „Ukradzione dzieciństwoo polskich dzieciach represjonowanych i mordowanych przez niemieckiego i sowieckiego okupanta w czasie II wojny światowejZaprezentujemy też artykuł z portalu przystanekhistoria.pl „Wrzesień 1939 r.

Premiera 61 odc. programu „Przystanek Historia”: TVP Historia – 22.09 (czwartek), godz. 16.35; powtórka 23.09 (piątek) godz. 11.45, w TVP Polonia – 27.09 (wtorek), godz. 15.15; w TVP 3 – 2.10 (niedziela) godz. 8.30.

Link do playlisty „Przystanek Historia” .

do góry