Nawigacja

Видання IPN укр

Aktualności

Prezentacja wystawy „Akcja Bollwerk” – Poznań, 18 lutego 2022

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu z okazji 80. rocznicy przemianowania Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową przygotował wystawę upamiętniającą największą akcję sabotażowo-dywersyjną ZWZ-AK w Wielkopolsce. Ekspozycja we współpracy z Urzędem Miasta Poznania została zaprezentowana 18 lutego 2022 r. o godz. 11:00 na dziedzińcu urzędu.

Wydarzenie rozpoczął Zastępca Prezydenta Poznania Mariusz Wiśniewski, omawiając główną uroczystość upamiętniającą Akcję Bollwerk, która odbędzie się w niedzielę 20 lutego. Otwarcia wystawy dokonał dyrektor poznańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej dr hab. Rafał Reczek, który zaprezentował broszurę opowiadającą o akcji oraz zaprosił do obejrzenia dyskusji historyków, która odbędzie się na żywo w poniedziałek 21 lutego o godz. 12:00 na kanale YouTube IPNtv i facebooku poznańskiego oddziału IPN. Na koniec dyrektor Szkoły Podstawowej nr 40 Ewa Frąckowiak opowiedziała o inicjatywach szkoły, która corocznie aktywnie włącza się w obchody Akcji Bollwerk.

Wystawa „Akcja Bollwerk” przybliża podstawowe informacje o największej akcji sabotażowo-dywersyjnej na terenie okupowanej Wielkopolski, przeprowadzonej w nocy z 20 na 21 lutego 1942 r. przez Wielkopolskie Kierownictwo Związku Odwetu ZWZ-AK, a której wynikiem było spalenie niemieckich magazynów w porcie rzecznym na Warcie w Poznaniu. Wprowadzeniem do tego zagadnienia są informacje o systemie okupacyjnym zaprowadzonym przez okupanta niemieckiego na terenie Kraju Warty oraz jego wpływie na działalność polskiego podziemia. Następnie ukazana została struktura Wielkopolskiego Kierownictwa Związku Odwetu z uwypukleniem pionu odpowiedzialnego za przeprowadzenie akcji „Bollwerk”, a także kulisy podjęcia decyzji o jej wykonaniu. Rdzeniem narracji jest opis akcji „Bollwerk” z jej konsekwencjami dla osób w nią zaangażowanych (niemieckie śledztwo, represje, proces) oraz przedstawienie kluczowych postaci związanych z tym wydarzeniem (dowódca st. sierżant Michał Garczyk, Antoni Gąsiorowski „Ślepy Antek”).

Wystawa będzie prezentowana do 3 marca 2022 r.

 

do góry