Nawigacja

Видання IPN укр

Aktualności

Radio Gdańsk i Instytut Pamięci Narodowej zorganizowały wydarzenia upamiętniające tragiczną rocznicę wprowadzenia stanu wojennego – Gdańsk, 12 grudnia 2021

W programie debata oraz koncert.

12 grudnia w Radiu Gdańsk usłyszeliśmy debatę poświęconą tragicznym wydarzeniom sprzed lat, a bezpośrednio po debacie, w Studiu Koncertowym im. Janusza Hajduna odbył się koncert zespołu Fabryka z utworami m.in. o Grudniu ‘81.

W dyskusji udział wzięli autorzy książki „Nikczemność i honor. Stan wojenny w stu odsłonach”, zastępca przewodniczącego kolegium IPN prof. Wojciech Polak, dr hab. Sylwia Galij-Skarbińska oraz ks. dr Michał Damazyn. Rozmowę poprowadził Michał Pacześniak.

  • Radio Gdańsk i Instytut Pamięci Narodowej zorganizowały wydarzenia upamiętniające tragiczną rocznicę wprowadzenia stanu wojennego – Gdańsk, 12 grudnia 2021
  • Radio Gdańsk i Instytut Pamięci Narodowej zorganizowały wydarzenia upamiętniające tragiczną rocznicę wprowadzenia stanu wojennego – Gdańsk, 12 grudnia 2021

Bezpośrednio po debacie zespół Fabryka zagrał m.in. utwory z płyty „Dziwny stan” opowiadającej o Grudniu ‘81. Na albumie znalazło się 11 autorskich utworów zespołu do anonimowych wierszy oraz własnych tekstów o ludzkich uczuciach, przeżyciach, nadziei i o tęsknocie za wolnością. Tak jak na poprzednich płytach, nowe nagrania Fabryki utrzymane są w konwencji rocka i elektroniki.

Koncertowa premiera płyty odbyła 11 grudnia w Radiu Szczecin, jednak już następnego dnia, 12 grudnia, zespół zagrał specjalnie dla słuchaczy Radia Gdańsk. Wydawnictwo ma charakter edukacyjny, a jego celem jest upamiętnienie ofiar stanu wojennego, ludzi, którzy stracili nadzieję na zmiany w kraju, a także tych osób, które podjęły walkę z reżimem. Producentem wydawnictwa jest szczeciński oddział IPN.

W wydarzeniu uczestniczył dr Daniel Czerwiński, naczelnik OBBH IPN Gdańsk.

Debata i koncert były transmitowane na żywo na antenie, stronie internetowej radiogdansk.pl i profilu Radia Gdańsk na Facebooku.

Na wydarzenia zaprosili prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki oraz prezes Zarządu Radia Gdańska dr Adam Chmielecki.

do góry