Nawigacja

Видання IPN укр

Aktualności

Wystawa IPN „Powstanie Warszawskie 1944. Bitwa o Polskę” w Hiszpanii

27 listopada 2021 r. w Borja (prowincja Saragossa, Hiszpania) została zaprezentowana wystawa IPN „Powstanie Warszawskie 1944. Bitwa o Polskę”.

Otwarcie wystawy IPN „Powstanie Warszawskie 1944. Bitwa o Polskę” w Hiszpanii. Na zdj. Justyna Tokarska-konsul RP w Madrycie,  płk. Robert Tkaczyk-attaché wojskowy RP oraz  członkowie stowarzyszenia Poland. First to Fight. Fot. T. Słowiński
Konsul RP w Madrycie Justyna Tokarska wpisuje się do księgi pamiątkowej w ratuszu. Fot. T. Słowiński
Manuel Gracia Rivas-dyrektor Centro de Estudios Borjano, prof. Grzegorz Bąk-Uniwersytet Complutense w Madrycie,Ernest Kowalczyk – Instytut Polski w Madrycie, Alberto Trujillo-PFtF. Fot. T. Słowiński
Od lewej Gabriela Słowińska-wicedyrektor Instytutu Polskiego w Madrycie i Alberto Trujillo-PFtF. Fot. T. Słowiński
Od lewej Justyna Tokarczuk-konsul RP, Ewa Walas-PFtF, płk. Robert Tkaczyk-attaché wojskowy RP. Fot. T. Słowiński
Zwiedzanie wystawy IPN „Powstanie Warszawskie 1944. Bitwa o Polskę”. Fot. T. Słowiński
Zwiedzanie wystawy IPN „Powstanie Warszawskie 1944. Bitwa o Polskę”. Fot. T. Słowiński
Zwiedzanie wystawy IPN „Powstanie Warszawskie 1944. Bitwa o Polskę”. Fot. T. Słowiński

Uroczystości rozpoczęły się na cmentarzu municypalnym w Borja, gdzie upamiętniono pochowaną tam łączniczkę Powstania Warszawskiego – Lilianę Skorel, ps. „Dzidka”. Walczyła w 1944 r. w Śródmieściu, w 6 kompanii „Wawer” batalionu „Kiliński”. Do Hiszpanii przybyła po wojnie, wraz z pochodzącym z Borja mężem, którego poznała na emigracji w Chicago w 1953 r. Przy miejscu jej spoczynku odegrane zostały hymny narodowe Polski i Hiszpanii i odsłonięto tablicę ufundowaną przez rząd RP, z napisami w języku polskim i hiszpańskim: „Pamięci Liliany Skorel pseudonim „Dzidka” (20 III 1927 – 4 XII 2012), łączniczki w Powstaniu Warszawskim”. Odprawiono modlitwę za zmarłą, a następnie złożono wieńce.

Zgromadzeni przeszli następnie do tamtejszego ratusza, gdzie wpisali się do księgi pamiątkowej i wysłuchali dyskusji o historii Powstania Warszawskiego z udziałem prof. Grzegorza Bąka (Uniwersytet Complutense w Madrycie), Alberto Trujillo (hiszpańskie stowarzyszenie rekonstrukcyjne „Poland First to Fight”) oraz Ernesta Kowalczyka (Instytut Polski w Madrycie).

Zwieńczeniem uroczystości było zwiedzanie wystawy IPN „Powstanie Warszawskie 1944. Bitwa o Polskę” w Centro de Estudios w Borja, przygotowanej przez Biuro Edukacji Narodowej a w wersji hiszpańskojęzycznej – we współpracy z Instytutem Polskim w Madrycie. 

W wydarzeniu uczestniczyli m.in. konsul RP w Madrycie Justyna Tokarska, attaché wojskowy RP w Madrycie płk Robert Tkaczyk, oraz wicedyrektor Instytutu Polskiego Gabriela Słowińska. Stronę hiszpańską reprezentowali m.in. burmistrz miasta Borja – Eduardo Arilla Pablo, lokalny minister ds. kultury Jorge Jimenez Ferrandez, a także starsza córka Liliany Skorel – Cristina Skorel Sanchez del Rio. Wystawa zyskała uznanie przybyłych gości, burmistrz Eduardo Arilla Pablo zapowiedział skłonienie lokalnych szkół średnich do jej zwiedzania.

Uroczystości ku czci polskiej bohaterki zorganizowało stowarzyszenie „Poland. First to Fight” we współpracy z Ambasadą RP w Madrycie, Instytutem Polskim, Ministerstwem Obrony Narodowej oraz Stowarzyszeniem Polaków w Hiszpanii Biały Orzeł. Zaangażowane było również Centro de Estudios w Borja oraz władze miejskie. Wystawę będzie można oglądać w Borja do 17 grudnia 2021 r.

 

do góry