Nawigacja

Видання IPN укр

Aktualności

27 grudnia Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę – Poznań, 23 listopada 2021

Poznański oddział IPN wśród inicjatorów ustawy

Fot. Marek Borawski/KPRP
Fot. MNP
Fot. Marek Borawski/KPRP
Fot. Marek Borawski/KPRP
Fot. Marek Borawski/KPRP
Fot. Marek Borawski/KPRP
Fot. Marek Borawski/KPRP
Fot. Marek Borawski/KPRP

23 listopada 2021 r. w historycznym miejscu, w dawnym poznańskim Hotelu Bazar, z którego w grudniu 1918 r. przemawiał Ignacy Jan Paderewski, wzniecając powstańczą iskrę, Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę ustanawiającą nowe święto państwowe – Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Święto to jest pomnikiem naszej pamięci i wdzięczności dla przodków za walkę i włączenie naszych ziem w granice odradzającej się Rzeczpospolitej.

W tym wyjątkowym dniu świadkami tego historycznego wydarzenia były władze regionu: Wojewoda Wielkopolski Michał Zieliński, Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak, Prezydent Miasta Poznania Jacek Jaśkowiak. Obecnością zaszczycili nas także Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz oraz Wicewojewoda Lubuski Wojciech Perczak. Byli z nami również samorządowcy, historycy, regionaliści i mieszkańcy Wielkopolski. Szczególne znaczenie miała obecność Pana Jerzego Gogołkiewicza – wnuka pierwszego dowódcy powstania gen. Stanisława Taczaka.

Podczas uroczystości nie mogło również zabraknąć inicjatorów ustanowienia nowego święta: dr. hab. Rafała Reczka – dyrektora poznańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, Tomasza Łęckiego – dyrektora Muzeum Narodowego w Poznaniu, Przemysława Terleckiego –  dyrektora Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, dr. Dariusza Grzybka – prezesa Fundacji Zakłady Kórnickie, Jacka Gursza – przewodniczącego Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski oraz Tadeusza Musiała – prezesa Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919.

Po uroczystym podpisaniu ustawy, Prezydent Andrzej Duda powiedział:

To akt dziejowej sprawiedliwości wobec Powstania Wielkopolskiego, jako niesłychanie ważnego czynu zbrojnego tamtego czasu [...], przez dziesiątki lat niedocenianego w przestrzeni ogólnopolskiej. Tutaj w Poznaniu o Powstaniu Wielkopolskim pamiętano. Pamiętano o jego bohaterach, o jego kombatantach, o tych wszystkich, którzy wtedy walczyli.

W imieniu przedstawicieli sześciu wielkopolskich instytucji, które zainicjowały apel, głos zabrał Przemysław Terlecki.

 • Fot. Marek Borawski/KPRP
  Fot. Marek Borawski/KPRP
 • Fot. Marek Borawski/KPRP
  Fot. Marek Borawski/KPRP

W roku 1918 marzenia naszych przodków przestały być dążeniami, a stały się rzeczywistością, walka o wolną Rzeczpospolitą była udziałem wielu osób i środowisk, to był wielki wspólny wysiłek Polaków, wysiłek ponad podziałami, którego wyjątkowym przykładem był powszechny udział w zwycięskim Powstaniu. W tym wyjątkowym dniu pamiętamy o postawie wielu pokoleń Polaków, którzy przez okres 123 lat zaborów, często z narażeniem życia, prowadząc działania organicznikowskie, pielęgnując ojczystą mowę, zachowując wierność tradycji i wierze ojców, przeciwstawiając się polityce wynaradawiania, troszcząc się o własność ziemi przodków i rozwój gospodarczy, w dogodnym momencie chwytając za broń, odzyskali upragnioną niepodległość.

Pamięć Powstania Wielkopolskiego wymaga od nas stałej troski i zaangażowania, by heroizm i oddanie naszych przodków znalazły należne im miejsce w historii i szkolnych podręcznikach. Powstanie Wielkopolskie miało w sobie gen zwycięstwa i wolności, który nasi przodkowie nieśli przez pokolenia w drodze do wolnej Ojczyzny. Ustanowione święto pozwoli dzielić się tym genem zwycięstwa i wolności z wszystkimi Polakami.

Jako wyraz wdzięczności za podniesienie inicjatywy ustawodawczej i zaangażowanie się w doprowadzenie do ustanowienia święta, wręczono Panu Prezydentowi statuetkę Dobosza Powstania Wielkopolskiego. Pana Prezydenta w imieniu Wielkopolan uhonorował Tadeusz Musiał – syn powstańca wielkopolskiego i Prezes Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 wspólnie z inicjatorami ustanowienia święta.

 • Fot. Marek Borawski/KPRP
  Fot. Marek Borawski/KPRP
 • Fot. Marek Borawski/KPRP
  Fot. Marek Borawski/KPRP
 • Fot. Marek Borawski/KPRP
  Fot. Marek Borawski/KPRP

Na zakończenie wszyscy zebrani wraz z Zespołem Męskim Poznańskiego Chóru Chłopięcego pod dyrekcją Jacka Sykulskiego odśpiewali „Marsyliankę Wielkopolską”.

Panie Prezydencie w imieniu Polaków DZIĘKUJEMY!!!

Cześć i chwała Bohaterom!!!

do góry