Nawigacja

Видання IPN укр

Aktualności

Pogrzeb Janiny Kalinowskiej – przewodnicząca Stowarzyszenia Upamiętniania Polaków Pomordowanych na Wołyniu – Zamość, 16 września 2021

Janina Kalinowska ocalała z ludobójstwa wołyńskiego – poświęciła swe życie głoszeniu prawdy i upamiętnianiu ofiar tej zbrodni

 • Janina Kalinowska. Fot. z filmu "Zmarłych pogrzebać"
  Janina Kalinowska. Fot. z filmu "Zmarłych pogrzebać"

W nocy z 12 na 13 września 2021 r. zmarła Janina Kalinowska, przewodniczącą Stowarzyszenia Upamiętniania Polaków Pomordowanych na Wołyniu, ocalała ze zbrodni wołyńskiej.


16 września  w Zamościu, w Kościele Garnizonowym pw. Św. Jana Bożego, odbył się pogrzeb pani Janiny Kalinowskiej, wieloletniej Prezes Stowarzyszenia Upamiętniania Polaków Pomordowanych na Wołyniu. Mszę pogrzebową odprawił ks. ppłk Tomasz Skupień wraz z księdzem Janem Burasem oraz księdzem Antonim Moskalem. Kazanie wygłosił ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski z Krakowa.

Pani Janina Kalinowska była sierotą wołyńską. W dniu 11 lipca 1943 roku po południu do jej rodzinnego domu wdarli się nacjonaliści ukraińscy i zamordowali całą jej rodzinę. Ona sama ocalała, bo ciało zastrzelonej matki spadło na nią i ukryło ją przed oprawcami. Pani Janina była tak mała, że nie wiedziała jak się nazywa ani kim byli jej rodzice. Nie znała też swojej daty urodzenia. Przez całe lata zmagała się z traumą wojenną i koszmarami sennymi. Mimo to była ciepłą i niezwykle serdeczną osobą. 

Całe swoje życie walczyła o prawdę historyczną. Najważniejszym dla niej stało się nazwanie tego mordu ludobójstwem. Bardzo pragnęła, aby kości pomordowanych Polaków, w tym także jej bliskich, mogły kiedyś zostać godnie pochowane. Janina Kalinowska upamiętniała ofiary tamtej zbrodni, organizując obchody, spotkania historyczne, ekspozycje wystaw. Stowarzyszenie, któremu przewodziła, przy wsparciu Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa ustawiło ponad 30 krzyży w miejscach mordów na Wołyniu.      

W 2013 r. Stowarzyszenie Upamiętniania Polaków Pomordowanych na Wołyniu zostało laureatem nagrody Instytutu Pamięci Narodowej „Kustosz Pamięci Narodowej”.                                                                         

Janina Kalinowska wystąpiła w filmie dokumentalnym IPN Gdańsk pt. „Zmarłych pogrzebać”. Film ten opowiada historie osób, które były naocznymi świadkami mordów ukraińskich na Polakach. W swojej działalności współpracowała z wieloma oddziałami IPN, w tym także z lubelskim. Na pogrzebie Instytut Pamięci Narodowej reprezentowali: Marcin Krzysztofik – dyrektor lubelskiego oddziału IPN, oraz Katarzyna Osowska – pracownik krakowskiego oddziału IPN, autor filmu „Zmarłych pogrzebać”, w którym wystąpiła Janina Kalinowska.

 

 • Pogrzeb Janiny Kalinowskiej. Fot. Katarzyna Osowska
  Pogrzeb Janiny Kalinowskiej. Fot. Katarzyna Osowska
 • Pogrzeb Janiny Kalinowskiej. Fot. Katarzyna Osowska
  Pogrzeb Janiny Kalinowskiej. Fot. Katarzyna Osowska
 • Pogrzeb Janiny Kalinowskiej. Fot. Katarzyna Osowska
  Pogrzeb Janiny Kalinowskiej. Fot. Katarzyna Osowska

 

do góry