Nawigacja

Aktualności

Obchody IPN Gdańsk 101. rocznicy zaślubin Polski z morzem. To jedna z najważniejszych rocznic w historii całego Pomorza – Puck, 10 lutego 2021

W programie: upamiętnienia, internetowy quiz wiedzy o Pomorskich Ojcach Niepodległości, publikacje dla nauczycieli.

  • Obchody IPN Gdańsk 101. rocznicy zaślubin Polski z morzem

101 lat temu 10 lutego 1920 r. gen. Józef Haller wraz z liczną delegacją rządową oraz nową administracją województwa pomorskiego przybył do Pucka, gdzie dokonał uroczystego aktu zaślubin Polski z morzem. Był to punkt kulminacyjny procesu przywracania Pomorza do odrodzonej Rzeczpospolitej.

W 101. rocznicę tego wydarzenia w Pucku delegacja IPN Gdańsk, na czele z prof. Mirosławem Golonem, złożyła kwiaty pod tablicą pamiątkową działacza niepodległościowego, kulturalnego i społecznego Antoniego Miotka sfinansowaną przed rokiem przez Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN Gdańsk.

Antoni Miotk był współorganizatorem uroczystości zaślubin Polski z Bałtykiem w 1920 roku, członkiem puckich władz miejskich okresu dwudziestolecia międzywojennego.

  • Obchody IPN Gdańsk 101. rocznicy zaślubin Polski z morzem
  • Obchody IPN Gdańsk 101. rocznicy zaślubin Polski z morzem

Następnie przedstawiciele IPN Gdańsk udali się do portu rybackiego, by oddać hołd gen. Józefowi Hallerowi, jednemu z Ojców Niepodległości.

Przypomnijmy, że usytuowany w porcie rybackim słupek zaślubinowy został odnowiony przez OBUWiM IPN Gdańsk.

  • Obchody IPN Gdańsk 101. rocznicy zaślubin Polski z morzem
  • Obchody IPN Gdańsk 101. rocznicy zaślubin Polski z morzem
  • Obchody IPN Gdańsk 101. rocznicy zaślubin Polski z morzem

Prof. Golon złożył również kwiaty na grobach Antoniego Miotka i Teofila Banieckiego – zasłużonego działacza niepodległościowego, współorganizatora zaślubinowych uroczystości. Nagrobek Banieckiego został odnowiony przez Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN Gdańsk.

  • Obchody IPN Gdańsk 101. rocznicy zaślubin Polski z morzem
  • Obchody IPN Gdańsk 101. rocznicy zaślubin Polski z morzem

Na zakończenie delegacja IPN Gdańsk złożyła kwiaty pod tablicą poświęconą gen. Józefowi Hallerowi na puckiej farze.

  • Obchody IPN Gdańsk 101. rocznicy zaślubin Polski z morzem

Przypominamy o zeszłorocznych obchodach IPN Gdańsk 100. rocznicy zaślubin Polski z morzem z udziałem prezesa IPN dr. Jarosława Szarka, a także licznych inicjatywach IPN Gdańsk – wystawach, publikacjach, upamiętnieniach oraz o spektakularnym koncercie „Wiwat Niepodległa!”.

Program obchodów IPN Gdańsk 101. rocznicy zaślubin Polski z morzem

Ze względu na obowiązujące obostrzenia epidemiczne wydarzenie odbędzie się bez udziału publiczności. Zapraszamy do udziału w konkursie i do obejrzenia relacji na stronie internetowej i w mediach społecznościowych.

***

Informujemy jednocześnie, że 10 lutego o godz. 9.15 w Pucku prezydent RP Andrzej Duda złoży wieniec pod pomnikiem gen. Hallera z okazji 101. rocznicy zaślubin Polski z morzem.

Obchody organizowane przez miasto rozpoczną się koncelebrowaną Mszą św. o godzinie 10:00 w farze pw. św. Piotra i Pawła. Następnie o godzinie 11.00 w Porcie Rybackim odbędą się uroczystości. Punkt programu to koncert „Z muzyką na skrzydłach wolności”, podczas którego zostanie zaprezentowana muzyka patriotyczno-niepodległościowa.

W związku z obowiązującą sytuacją epidemiczną, uroczystości będą transmitowane w internecie – na facebookowym profilu miasta oraz na stronie internetowej Urzędu Miasta Puck. Nie będzie możliwości fizycznego uczestnictwa w wydarzeniach.

Z okazji rocznicy miasto zostało przybrane flagami, muralami i licznymi logotypami.


W obchody 100. rocznicy powrotu Pomorza do Polski zaangażowały się zarówno władze centralne państwa z samym Prezydentem Rzeczypospolitej Andrzejem Dudą, jak i masowo władze, organizacje i instytucje regionu: samorządy gminne, powiatowe i miejskie, a także liczne instytucje wojewódzkie, ale przede wszystkim lokalne organizacje i instytucje kultury, ze szkołami, bibliotekami i muzeami na czele zadbały o godne obchody stulecia w styczniu i lutym 2020 roku, gdy było jeszcze bezpiecznie. Swój znaczący wkład w te działania wniósł także Instytut Pamięci Narodowej, prezentując liczne wystawy w wielu miastach regionu, publikacje poświęcone wielkiej rocznicy, realizując ważne upamiętnienia.

W tym roku, w czas 101. rocznicy, mimo trudności spowodowanych zarazą, na dużo skromniejszą skalę ale realizowane są także działania rocznicowe. Odbyły się one w styczniu m.in. w Toruniu, Bydgoszczy czy Grudziądzu, a nawet w Działdowie także z udziałem IPN. Aktualnie rocznicowe dni obejmują północną część Pomorza i swoje dni niepodległości obchodziły lub obchodzą Starogard, Tczew, Kościerzyna, Kartuzy, Wejherowo czy Puck. To właśnie w Pucku 101 lat temu, w dzień 10 lutego 1920 roku, odbyło się uroczyste zakończenie procesu przejmowania przez Polskę swoich pomorskich ziem, które w większości na prawie 150 lat trafiły do pruskiej niewoli w wyniku strasznej zbrodni rozbiorów dokonanej w ostatnich dekadach XVIII wieku.

Dziś, w 101 lat po tym wielkim, bezkrwawym sukcesie odrodzonej Polski, wspomnijmy chociaż przez chwilę ten ważny historyczny moment i Jego Bohaterów,  wśród nich m.in. generałów Józefa Hallera, Józefa Dowbor-Muśnickiego, Stanisława Pruszyńskiego, Stanisława Skrzyńskiego, ale także Pomorzan: ks. Józefa Wryczę, wojewodę Stefana Łaszewskiego, ministra Leona Jantę-Połczyńskiego, doktora Franciszka Kręckiego, Antoniego Abrahama, Antoniego Miotka i setki innych bohaterskich polskich rolników, ziemian, kapłanów, lekarzy, prawników i rzemieślników, którzy 101. lat temu byli fundamentem odbudowy Wolnej Polski.

O rocznicy przypominać nam będą także trwałe upamiętnienia, które Instytut Pamięci Narodowej zaprezentował rok temu: tablica ku pamięci Antoniego Miotke na puckim rynku, odremontowany grób Teofila Banieckiego a także okolicznościowe publikacje: "Pomorscy Ojcowie Niepodległości. Historia i pamięć" i "Należy stworzyć niepodległe państwo polskie (…) z wolnym dostępem do morza. Powrót Pomorza i Kujaw do Polski 1918-1920".

do góry