Nawigacja

Aktualności

Słuchowisko „Władysław Gurgacz. Mężny kapelan Niezłomnych”. Odc. 1-4

Historia kapelana oddziału „Żandarmeria” Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowców

Dokumentalne audycje radiowe przedstawiają postać jezuity, kapelana oddziału „Żandarmeria” Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowców, konspiracyjnej organizacji działającej na Sądecczyźnie w latach 1947-1949. Programy zostały przygotowane przez krakowski oddział IPN i Fundację „Osądź mnie Boże...” im. ks. Władysława Gurgacza TJ w Brzeznej.

  • Następne odcinki na antenie w każdy piątek o godz. 10.40.

Odcinek 1 „Rówieśnik Pierwszej Kadrowej”. Przybliża lata młodości Gurgacza, w tym także – bardzo ważny dla niego – pobyt w Kolegium Jezuitów w Pińsku. Jednocześnie cytowane fragmenty korespondencji ukazują wrażliwość wewnętrznego przeżywania wydarzeń i piękna przyrody, co znalazło swe odbicie w rozwijanej pasji malarskiej.

Odcinek 2 „Wojenna tułaczka, okupacyjne studia”. Perypetie Gurgacza w pierwszych dniach wojny. Nieco miejsca poświęcono także pasji malarskiej, kontynuując wątek poruszony w pierwszym odcinku. Nie zabrało odniesień do dwóch szczególnych wydarzeń w życiu bohatera – z 7 kwietnia 1939 r. i 24 sierpnia 1942 r.

Odcinek 3. „Kapłan z Kamiennej”. Dlaczego i u kogo ks. Gurgacz gościł w Kamiennej i co się tam wydarzyło. Przyglądamy się także konfliktowi z udziałem duchownego.

Odcinek 4. „Duszpasterz i pacjent”. Świadectwo posługi duszpasterskiej niestrudzonego kapłana, nie szczędzącego czasu Bogu i ludziom, dokładającego starań, by przybliżyć Boga tym, którzy żyli z dala od Niego.

Wkrótce

Odcinek 5. „W Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowców” przybliża wydarzenia z lat 1947-1948, w tym okoliczności wstąpienia ks. Gurgacza do podziemia niepodległościowego i przyjęcie przez niego funkcji kapelana oddziału „Żandarmeria” PPAN. Usłyszymy także unikatowy, dotąd niepublikowany, zapis piosenki partyzanckiej w wykonaniu Jana Majochy „Urbana”.

Odcinek 6. „Czas świadectwa” opowiada o okolicznościach aresztowania i procesu jezuity. O co prosił ks. Gurgacz w ostatnim liście, napisanym do ojca prowincjała Wojciecha Krupy TJ?

do góry