Nawigacja

Aktualności

Retransmisja koncertu „Wspólnota serc”

Muzyczna podróż przez historię naszego kraju, od odzyskania niepodległości, do obalenia ustroju komunistycznego. Posłuchajmy utworów mówiących o wojnie, wolności i miłości do ojczyzny.

6 stycznia 2021 r. zapraszamy do obejrzenia retransmisji koncertu, który omawia wszystkie etapy polskiej drogi ku niepodległości, począwszy od 1914 r. i marszu strzelców Pierwszej Kadrowej Józefa Piłsudskiego, poprzez okres II wojny światowej, w tym powstanie warszawskie, walki żołnierzy za granicami kraju, komunizm, po czasy współczesne. Koncert będzie dostępny na stronie internetowej IPN oraz profilu FB kieleckiej delegatury.

W repertuarze znalazły się utwory, które miały znaczenie symboliczne, oddawały emocje Polaków w poszczególnych okresach historycznych, a dziś są dokumentem epoki. Usłyszymy m.in. takie piosenki jak „Pierwsza Kadrowa”, „Poszłabym do wojska”, „Taki kraj”, „Polskie skrzydła” czy „Egzekucja w Markowej”. Na scenie zaprezentują się: Chór Passionart oraz finaliści Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Niezłomnej i Niepodległej im. Henryka Rasiewicza „Kima” z woj. świętokrzyskiego. Narracja będzie poprowadzona w oparciu o złożoną oprawę multimedialną.

Organizatorką koncertu była Delegatura IPN w Kielcach, a patronat nad wydarzeniem objęli: wojewody świętokrzyski, marszałek województwa świętokrzyskiego, starosta kielecki i prezydent Kielc. Partnerem artystycznym i strategicznym była Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie.

do góry