Nawigacja

Aktualności

VII Kielecki Przegląd Polskich Filmów Fabularnych „Historia w filmie”. Projekcja „Obławy” – Kielce, 15 października 2020

Delegatura IPN w Kielcach i Kino Fenomen zapraszają na kolejne spotkanie w ramach cyklu „Historia w filmie”. Zaprezentowany zostanie film „Obława” w reż. Marcina Krzyształowicza. Słowo wstępne wygłosi Marek Jończyk z Delegatury IPN w Kielcach.

Seans 15 października 2020 r., godz. 18 w kinie Fenomen – Wojewódzki Dom Kultury im. Piłsudskiego w Kielcach, ul. ks. Ściegiennego 2.

Obóz w środku lasu, II wojna światowa. Grupa polskich partyzantów ukrywa się przed hitlerowcami. Poczucie zagrożenia, ciągłe zmęczenie, walka z mrozem i głodem – to codzienność żołnierzy, wśród których znalazła się sanitariuszka „Pestka”. Kapral Wydra z polecenia Armii Krajowej wykonuje kolejne egzekucje na zdrajcach. „Tu jest wojna, zakręcisz się, można wyjść na swoje”, poucza go Kondolewicz, kolega z czasów szkolnych i niczego nieświadomy miejscowy kolaborant, którego Wydra wkrótce ma zlikwidować.

Marcin Krzyształowicz proponuje nieheroiczną wizję okupacji, bez martyrologii i jednoznacznych podziałów na dobro i zło. Wojna nie ma tu nic wspólnego z filmową przygodą. To codzienny trud podążających za instynktem bohaterów. Sugestywnie oddaje to dynamiczna kamera Arkadiusza Tomiaka, która ukazuje spowity mgłą zimowy las i utrudzone twarze. Fragmentaryczna narracja, oparta na częstych przeskokach czasowych i zmianach perspektywy, dodatkowo potęguje wrażenie chaosu i zagubienia postaci.

Organizatorami przeglądu filmowego są Delegatura IPN w Kielcach i Wojewódzki Dom Kultury im. Piłsudskiego we współpracy z Cyfrowym Repozytorium Filmowym oraz Wytwórnią Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. Na filmowe spotkania zapraszamy od czerwca 2020 r. do lutego 2021 r. W programie filmy, których reżyserami są: Jacek Bromski, Denis Delić, Dariusz Gajewski, Tadeusz Konwicki, Marcin Krzyształowicz, Kazimierz Kutz, Andrzej Munk, Łukasz Palkowski, Władysław Pasikowski, Kordian Piwowarski, Piotr Szkopiak i Andrzej Wajda. Filmy poruszają problematykę walk w okresie zaborów o odzyskanie niepodległości, czasów II wojny światowej oraz zawiłych losów Polski i Polaków w PRL. Każdy seans poprzedzony jest wstępem historyka, zaś po pokazie odbywa się dyskusja z udziałem widzów.

Na wszystkie projekcje wstęp wolny. Seanse rozpoczynają się o stałej porze i tym samym dniu tygodnia – w czwartki, o godz. 18. W sali może być zajętych 25 proc. miejsc, obowiązkowe są maseczki. Szczegółowe informacje w kinie „Fenomen”, Delegaturze IPN w Kielcach (al. Na Stadion 1) i na kieleckim „Przystanku Historia” (ul. Warszawska 5).

Program VII Kieleckiego Przeglądu Polskich Filmów Fabularnych „Historia w filmie”

 • „Kuchnia polska”, reż. Jacek Bromski – 25.06.2020
 • „Kurier”, reż. Władysław Pasikowski - 16.07.2020
 • „Baczyński”, reż. Kordian Piwowarski – 13.08.2020
 • „Dywizjon 303. Historia prawdziwa”, reż. Denis Delić – 3.09.2020
 • „Katyń. Ostatni świadek”, reż. Piotr Szkopiak – 17.09.2020
 • „Korczak”, reż. Andrzej Wajda – 1.10.2020
 • „Obława”, reż. Marcin Krzyształowicz – 15.10.2020
 • „Legiony”, reż. Dariusz Gajewski – 12.11.2020
 • „Bogowie”, reż. Łukasz Palkowski – 26.11.2020
 • „Śmierć jak kromka chleba”, reż. Kazimierz Kutz – 10.12.2020
 • „Pasażerka”, reż. Andrzej Munk – 14.01.2021
 • „Lawa. Opowieść o Dziadach Adama Mickiewicza”, reż. Tadeusz Konwicki – 11.02.2021
do góry