Nawigacja

Historia z IPN

Polecamy: Represje za głoszenie prawdy o Katyniu

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą historyczną Instytutu Pamięci Narodowej. Przypominamy ważne rocznice, sylwetki wybitnych Polaków oraz najważniejsze dla naszej historii najnowszej wydarzenia.

Ferdynand Goetel uznawany był przez Sowietów i komunistów znad Wisły za pomocnika III Rzeszy. Powód, dla którego przyczepiono mu łatkę kolaboranta, to udział w delegacji, która wiosną 1943, na wniosek Niemców, badała doły śmierci polskich oficerów w Lesie Katyńskim. Zachęcamy do zapoznania się z artykułem Waldemara Kowalskiego z Biura Prezesa i Komunikacji Społecznej IPN poświęconym polskiemu pisarzowi, publicyście i działaczowi politycznego:

Polecamy również artykuł dr. Filipa Gańczaka z redakcji „Biuletynu IPN” o montażystce filmowej Zofii Dwornik. Ofiarami zbrodni z 1940 r. padli jej ojciec i stryj. Ona sama za głoszenie prawdy o sowieckich represjach trafiła do więzienia.

W piątek 20 stycznia 1989 roku późnym wieczorem ks. Stefan Niedzielak – siedemdziesięcioczteroletni proboszcz na warszawskich Powązkach – został brutalnie zamordowany w swoim mieszkaniu. Nieznani do dzisiaj sprawcy najpierw bestialsko go pobili, a potem dosłownie złamali mu kark. Z mieszkania nic nie zginęło. Czyżby wśród motywów zbrodni znalazło się zaangażowanie duchownego w upamiętnienie Zbrodni Katyńskiej? Więcej w artykule dr. hab. Patryka Pleskota z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Warszawie:

 

Najciekawsze materiały znajdą Państwo na portalu przystanekhistoria.pl w zakładce TEMATY pod hasłem Zbrodnia Katyńska.

do góry