Nawigacja

Видання IPN укр

50. rocznica Grudnia '70

Uroczyste otwarcie wystawy „Powstanie Grudniowe 1970 roku” z udziałem uczestników Grudnia ’70 – Gdynia, 17 grudnia 2020

Podczas ceremonii prezes IPN dr Jarosław Szarek wręczył listy gratulacyjne bohaterom rewolty grudniowej.

Na Skwerze Kościuszki w Gdyni 17 grudnia prezes IPN dr Jarosław Szarek zaprezentował najnowszą szczecińsko-gdańską wystawę „Powstanie Grudniowe 1970 roku”.

Podczas uroczystości prezes IPN dr Jarosław Szarek wręczył listy gratulacyjne bohaterom Grudnia 1970 roku: Jerzemu Kowalczykowi, Halinie Młyńczak, Konradowi Ałunowskiemu, Sławomirowi Dzięgielewskiemu, Mirosławowi Przybyszewskiemu.

– Pół wieku temu uczestniczyli Państwo w grudniowym proteście, wyrażając swe niezadowolenie wobec komunistycznej władzy. Chcieliście Państwo rozmawiać, opowiedzieć o swej krzywdzie. Nie wysłuchano Was. Odpowiedzią rządzącej PZPR – w nazwie swej mającej przymiotnik „robotnicza” – były wymierzone w Was serie z broni maszynowej i katowanie na milicyjnych komisariatach – powiedział prezes IPN.

– Brutalna, krwawa pacyfikacji wystąpień w Gdańsku, Gdyni, Szczecinie, Elblągu nie została zapomniana i Wasze cierpienie nie poszło na marne. Z niego wyrosła Solidarność. Nie zabrakło Was na drodze do wolnej Ojczyzny – dodał.

– W imieniu Instytutu Pamięci Narodowej oddaję Wam cześć, a jednocześnie zapewniam, że czynić będziemy wszystko, aby pamięć o Waszym zrywie została przekazana kolejnym pokoleniom Polaków – podkreślił dr Jarosław Szarek.  

W imieniu uczestników Grudnia ’70 głos zabrał Jerzy Kowalczyk, członek prezydium Głównego Komitetu Strajkowego dla Miasta Gdyni.

– Nigdy nie zapomnę brutalnej pacyfikacji Głównego Komitetu Strajkowego. Nikt z nas nie wyszedł z tego cało. Nasza krew była na ścianach i posadzce. Tak nas maltretowali, wyzywając od zdrajców i bandytów – wspominał.

– Dziękuję za dzisiejszą uroczystość, za piękną wystawę Instytutowi Pamięci Narodowej. Za pamięć o tamtych wydarzeniach, o uczestnikach Grudnia ’70 i ofiarach – dodał.

Jerzy Zalewski, Włodzimierz Ilnicki i Krzysztof Nowak odbiorą listy w innym terminie. Wszyscy bohaterowie otrzymali również wydawnictwa IPN poświęcone tematyce Grudnia ’70.

Po ceremonii jej uczestnicy złożyli kwiaty pod obeliskiem upamiętniającym wizytę Ojca Świętego Jana Pawła II z 1987 roku w Gdyni oraz pomnikiem Polski Morskiej.

  • Uroczyste otwarcie wystawy „Powstanie Grudniowe 1970 roku” z udziałem uczestników Grudnia 70
  • Uroczyste otwarcie wystawy „Powstanie Grudniowe 1970 roku” z udziałem uczestników Grudnia 70
  • Uroczyste otwarcie wystawy „Powstanie Grudniowe 1970 roku” z udziałem uczestników Grudnia 70

Ekspozycja „Powstanie Grudniowe 1970 roku” przygotowana przez Oddziały IPN w Szczecinie i Gdańsku prezentuje historię robotniczego protestu w grudniu 1970 roku. Według oficjalnych danych zginęło wówczas 45 osób, a setki zostało rannych.  Wydarzenie, które w istotny sposób wpłynęło na historię PRL, przedstawione zostało w ujęciu ogólnokrajowym; ukazuje strajki w Gdańsku, Szczecinie i pozostałych miejscach. Jedna z plansz poświęcona została na reakcje świata wobec protestu, w tym przez pryzmat niepublikowanych dotąd w Polsce artykułów.

Harmonogram prezentacji wystawy.

do góry