Nawigacja

Видання IPN укр

50. rocznica Grudnia '70

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej IPN poświęconej młodym ofiarom Grudnia ’70 – Gdynia, 17 grudnia 2020

„Tamta, komunistyczna władza, strzelała nawet do dzieci, 15-latków. Instytut Pamięci Narodowej pamięta o ofiarach” – mówił podczas uroczystości dr Jarosław Szarek, prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Z inicjatywy Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN Gdańsk 17 grudnia odbyło się odsłonięcie tablicy pamiątkowej na budynku SKM w Gdyni Wzgórzu Św. Maksymiliana, poświęconej młodym ofiarom Grudnia ’70, zastrzelonym przez milicję i wojsko w okolicach przystanku SKM (pamięci: Apolinarego Formeli l. 20, Stanisława Lewandowskiego l. 26, Jerzego Skonieczki l. 15, Zbigniewa Wycichowskiego l. 20, Waldemara Zajczonki l. 20, Janusza Żebrowskiego l. 17).

Prezentacji upamiętnienia dokonał prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek.

– Odsłaniana dziś tablica jest symbolem grudniowego bólu. Tamta, komunistyczna władza, strzelała nawet do dzieci, 15-latków. Instytut Pamięci Narodowej pamięta o ofiarach. Odwiedzamy groby, składamy kwiaty, palimy znicze w Szczecinie, Gdańsku, Gdyni, Elblągu – mówił prezes IPN.

– Dziękuję Instytutowi Pamięci Narodowej za to upamiętnienie i za pamięć o ofiarach Grudnia ’70. Jestem przekonany, że gdynianie, mijając tablicę codziennie w drodze do pracy, przystaną na chwilę, by pomyśleć i oddać hołd zamordowanym – mówił prezydent Gdyni Wojciech Szczurek uczestniczący w ceremonii.  

Poświęcenia tablicy dokonał ks. dr Maciej Kwiecień, dyrektor Radia Plus.

W zamkniętej ceremonii, z powodów obostrzeń epidemicznych, wzięli udział wyłącznie organizatorzy tj. przedstawiciele IPN, PKP, miasta Gdyni. Uroczystość relacjonowały licznie obecne media.


W związku z sytuacją epidemiczną i obowiązującymi przepisami sanitarnymi (do 27 grudnia 2020 r. w zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć maksymalnie 5 osób) nie możemy zorganizować otwartej uroczystości. Jako główny organizator nie chcemy narażać rodzin ofiar Grudnia ’70 oraz uczestników rewolty grudniowej zakażeniem COVID-19. Gdy ograniczenia sanitarne zostaną zniesione planujemy zorganizować publiczną uroczystość z udziałem najbliższych ofiar Grudnia ’70 upamiętnionych przez IPN.

  • Tablica pamiątkowa IPN poświęcona młodym ofiarom Grudnia 70

Informujemy dodatkowo, że IPN Gdańsk rozsyła do placówek oświatowych i instytucji kultury bezpłatne broszury OBUWiM „Grudzień 1970 na Wybrzeżu Gdańskim. Pamięci ofiarom zbrodni komunistycznej” zawierające biogramy zamordowanych oraz informacje o miejscu spoczynku ofiar Grudnia ’70. Publikacja jest dostępna dla wszystkich online.

Rodziny ofiar upamiętnionych na tablicy otrzymają od Instytutu przesyłki z trzema najnowszymi publikacjami IPN na temat Grudnia ’70.

do góry