
-
Uroczystości
W Belwederze upamiętniono Marszałka Piłsudskiego
-
Zapowiedź
Dlaczego wciąż nie osądzono sprawców zbrodni komunistycznych? Dyskusja „Rachunek sumienia III RP” oraz pokaz filmu „Stanisław Helski. Dlatego”
-
Archiwum IPN
Dzień Darczyńcy 2023 w Instytucie Pamięci Narodowej
-
Artykuł
Marzena Kruk: Zapiski o losach Polaków, które nie mogą zaginąć
-
Zapowiedź
„Cena za prawdę” – widowisko w 42. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego poświęcone kobietom internowanym w Gołdapi – Warszawa, 13 grudnia 2023
-
Reportaż
Wyprawa edukacyjna laureatów konkursu „Policjanci i Żołnierze w Służbie Historii”
-
IX Turniej Debat Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej
Instytut Pamięci Narodowej serdecznie zaprasza młodzież ze szkół ponadpodstawowych do wzięcia udziału w IX edycji Turnieju Debat Historycznych. Na Wasze zgłoszenia czekamy w Oddziałach i Delegaturach IPN w całej Polsce.
-
[TEKST + AUDIO] IPN gospodarzem tegorocznego zjazdu Platformy Europejskiej Pamięci i Sumienia
Od 5 do 7 grudnia 2023 r. odbędzie się zjazd Platformy Europejskiej Pamięci i Sumienia (PEMC) organizowany przez Instytut Pamięci Narodowej w siedzibie Muzeum Wojska Polskiego (Cytadela Warszawska, Plac Gwardii Pieszej Koronnej, 01-519 Warszawa). W towarzyszącej obradom konferencji naukowej poświęconej polityce pamięci wezmą udział m. in. dr Karol Nawrocki, prezes IPN, dr Elizabeth Spalding, founding director Muzeum Komunizmu w Waszyngtonie, prof. Stéphane Courtois, autor głośnej „Czarnej księgi komunizmu” oraz JE Juris Poikāns, Ambasador Łotwy w Polsce.
-
Odsłonięcie obelisku upamiętniającego braci Deców – Grzegorzówka, 3 grudnia 2023
3 grudnia 2023 r. w Grzegorzówce (gmina Hyżne, powiat rzeszowski) odbyły się uroczystości upamiętniające czterech braci Deców zamordowanych 4 grudnia 1942 r. przez Niemców za udzielanie pomocy Żydom.
-
Wystawa „Bunt robotników. Grudzień '70 – luty '71”
Instytut Pamięci Narodowej zaprasza na wystawę „Bunt robotników. Grudzień '70 – luty '71”.
-
„Jak uczyć o historii najnowszej?” Warsztaty metodyczne dla nauczycieli – Spotkanie II – Warszawa, 9 grudnia 2023
-
Warsztaty rodzinne – „Jak Polacy zmieniali świat?” – Warszawa, 16 grudnia 2023 r.
Zapraszamy uczniów klas I-III oraz ich rodziców na kolejne warsztaty rodzinne „Jak Polacy zmieniali świat?”, które odbędą się 16 grudnia o godz.11:00 w Centralnym Przystanku Historia IPN (Marszałkowska 21/25).
-
Koncert „Kolęda nadziei” w Berlinie
W słowach kolęd przez lata utrwalała się historia Polski, a kolejne zwrotki, dopisywane pod wpływem bieżących wydarzeń, przekazywane były następnym pokoleniom w rodzinnych śpiewnikach i podczas wspólnych śpiewów.
-
XVI edycja Konkursu im. Władysława Pobóg-Malinowskiego na Najlepszy Debiut Historyczny Roku w zakresie historii najnowszej
Instytut Pamięci Narodowej oraz Instytut Historii im. Tadeusza Manteuffla Polskiej Akademii Nauk ogłaszają szesnastą edycję Konkursu im. Władysława Pobóg-Malinowskiego na Najlepszy Debiut Historyczny Roku w zakresie historii najnowszej. Prace można nadsyłać do do 29 grudnia 2023 roku.
-
„Kulisy historii”, odc. 142 „Dlaczego komuniści cenzurowali prace Feliksa Konecznego?” – 2 grudnia 2023
Instytut Pamięci Narodowej zaprasza na audycję „Dlaczego komuniści cenzurowali prace Feliksa Konecznego?”, podczas której przybliżymy losy profesora Feliksa Konecznego – twórcy teorii cywilizacji.
-
Konferencja poświęcona Błogosławionej Rodzinie Ulmów
28 listopada 2023 r. zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr Mateusz Szpytma wygłosił wykład inaugurujący konferencję na temat Błogosławionej Rodziny Ulmów na Papieskim Uniwersytecie Św. Tomasza z Akwinu (Angelicum) w Rzymie.
-
[TEKST + AUDIO] 50 rocznica powołania Polskiej Wojskowej Jednostki Specjalnej
26 listopada 1973 r. sformowano Polską Wojskową Jednostkę Specjalną Doraźnych Sił Zbrojnych Organizacji Narodów Zjednoczonych na Bliskim Wschodzie (PWJS). Polacy jako pierwsi z Układu Warszawskiego założyli błękitne hełmy sił pokojowych ONZ. Wysłanie polskich oddziałów na Bliski Wschód wpisywało się również w gierkowską propagandę sukcesu, która kładła nacisk na sukcesy w polityce zagranicznej.
-
Jacek Wróbel: Wywiezienie do III Rzeszy i repatriacja Józefa Niedbały
W lecie 1944 r. dwunastoletni Józef został odebrany matce za „niewłaściwe zachowanie” i umieszczony w niemieckiej placówce. W 1945 r., wobec zbliżania się frontu, Józef został przymusowo „ewakuowany” w głąb Niemiec. Do rodziny udało mu się powrócić dopiero w 1948 r.
-
Ojcowie Niepodległości – artykuły o Romanie Dmowskim, Ignacym Janie Paderewskim i Ignacym Daszyńskim
Z okazji Narodowego Święta Niepodległości przypominamy sylwetki twórców suwerennej Polski
-
Biograficzna wystawa elementarna IPN „Józef Piłsudski”
-
Józef Piłsudski w Wielkim Formacie
-
Biograficzna wystawa elementarna IPN „Ignacy Paderewski”
-
„Miejsca pamięci. Ocalić od zapomnienia” – dodatek specjalny Instytutu Pamięci Narodowej do „Gazety Polskiej”
Dodatek historyczny ukazał się 31 października 2023 r.
-
Nagroda i wyróżnienie dla publikacji Wydawnictwa IPN w konkursie Instytutu Pileckiego
Decyzją Kapituły Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego w trzeciej edycji konkursu jedna książka wydana przez Wydawnictwo Instytutu Pamięci Narodowej została nagrodzona i jedna otrzymała wyróżnienie.
-
Fragmenty książek Wydawnictwa IPN: Uciekłam z transportu do Auschwitz
Wydawnictwo Instytutu Pamięci Narodowej oraz portal Histmag.org zapraszają do wysłuchania kolejnego odcinka z cyklu podcastów prezentujących najciekawsze fragmenty książek Wydawnictwa IPN.
-
Spotkanie z cyklu „Książki pełne historii” – Warszawa, 29 listopada 2023
Spotkania odbywają się w każdą ostatnią środę miesiąca.
-
Wydawnictwo IPN na Targach Książki w Katowicach
W dniach 3–5 listopada 2023 r. Międzynarodowe Centrum gościło Wydawnictwo IPN w ramach Targów Książki w Katowicach 2023.
-
Promocja czwartego tomu „Leksykonu bezpieki. Kadra kierownicza aparatu bezpieczeństwa 1944–1956”
-
Bestsellery IPN – październik 2023
Przedstawiamy najlepiej sprzedające się wydawnictwa IPN w październiku 2023