Nawigacja

Uroczystości

Uroczystość wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności – Jastrzębie-Zdrój, 7 września 2018

W imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy odznaczenia kilkudziesięciu zasłużonym działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej wręczył Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek

Uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej z lat 1956–1989 odbyła się 7 września 2018 r. w Domu Zdrojowym Miejskiego Ośrodka Kultury w Jastrzębiu-Zdroju. Wydarzenie zorganizowano w ramach obchodów 38. rocznicy podpisania Porozumienia Jastrzębskiego oraz 30. rocznicy górniczych strajków w 1988 r.

Byli opozycjoniści – wśród nich uczestnicy jastrzębskich strajków w 1980 i 1988 r., działacze „Solidarności“, Niezależnego Zrzeszenia Studentów czy Konfederacji Polski Niepodległej – odebrali w piątek w Jastrzębiu-Zdroju Krzyże Wolności i Solidarności, przyznane przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Odznaczenia z rąk prezesa IPN Jarosława Szarka odebrało blisko 40 byłych opozycjonistów,  wśród nich nie tylko działacze związkowi i uczestnicy strajków w Jastrzębiu-Zdroju, ale także m.in. w Piekarach Śląskich, Mysłowicach, Rudzie Śląskiej, Tychach, Jaworznie, Żywcu, Sosnowcu i Dąbrowie Górniczej. Wielu nagrodzonych działało w Solidarności w latach 1980-81, a po powrocie z internowania w okresie stanu wojennego – w podziemnych strukturach związku. W 1989 r. duża część z nich włączyła się w działalność komitetów obywatelskich. Krzyże otrzymali też ówcześni studenci śląskich uczelni – działacze NZS, represjonowani za swoją działalność.

Prezes IPN dr Jarosław Szarek podkreślał podczas uroczystości, że bez górniczych strajków nie byłoby dziś wolnej i demokratycznej Polski. Wskazał na obchodzoną w tych dniach podwójną rocznicę: 38. podpisania Porozumienia Jastrzębskiego oraz 30. strajków w kopalniach w 1988 r. Przypomniał, że częścią Porozumień Sierpniowych z 1980 r. jest także Porozumienie Katowickie, zawarte 11 września 1980 r. w Hucie Katowice w Dąbrowie Górniczej. W najbliższy wtorek prezes IPN weźmie udział w rocznicowych obchodach, organizowanych przez Solidarność w tym mieście.

– Te dwa śląskie porozumienia są często spychane w niepamięć, gdy oczy wszystkich kierowane są na Wybrzeże. A to tutaj zadecydowano o ostatecznym zwycięstwie Solidarności, o zwycięstwie wolności. Tak było w sierpniu 1980 i tak było osiem lat później, w sierpniu 1988 roku. Dla ludzi Śląska, dla ludzi ciężkiej pracy, to nie było puste słowo. Byli gotowi za to słowo płacić życiem – i płacono, co symbolizuje dziś kopalnia Wujek – powiedział prezes IPN. Wezwał do pielęgnowania i przekazywania pamięci o tamtych wydarzeniach i wartościach, wyrastających z walki o deptaną wówczas godności człowieka.

– Dzisiaj, gdy przekazujemy tę pamięć młodemu pokoleniu, też wydaje się, że człowieka można zredukować do materii, do pieniędzy, do sukcesu. To Solidarność nam pokazała, że to jest fałsz. Na takim fałszu nie da się budować, to jest ułuda, to jest złudzenie. To jest największa lekcja, jaką dała nam Solidarność. Trzeba, żeby ta lekcja była dzisiaj kontynuowana; cieszę się, bo ona jest kontynuowana. Polska i Solidarność ma jeszcze coś do powiedzenia współczesnemu człowiekowi, często zagubionemu. Pamięć o Solidarności jest wyrazem, że ta lekcja trwa i będzie trwała – powiedział dr Szarek.

Jednym z odznaczonych w piątek, który w imieniu wszystkich podziękował za wyróżnienie, był ks. Andrzej Wieczorek – współtwórca Duszpasterstwa Ludzi Pracy przy parafii pw. Najświętszej Marii Panny Matki Kościoła w Jastrzębiu-Zdroju oraz jeden z organizatorów mszy za ojczyznę w tym kościele. Po wprowadzeniu stanu wojennego, razem z ks. Bernardem Czerneckim – kapelanem jastrzębskiej Solidarności, organizował pomoc dla rodzin aresztowanych, internowanych oraz górników zwolnionych z pracy w związku z działalnością w „S”.

* * *

Krzyż Wolności i Solidarności został ustanowiony przez Sejm 5 sierpnia 2010 roku. Po raz pierwszy przyznano go w czerwcu 2011 roku przy okazji obchodów 35. rocznicy protestów społecznych w Radomiu. Krzyż nadawany jest przez Prezydenta RP, na wniosek Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej, za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w PRL. Źródłem uchwalenia Krzyża Wolności i Solidarności jest Krzyż Niepodległości z II RP.

Krzyż Wolności i Solidarności jest symbolem wdzięczności dla tych, którym zawdzięczamy naszą wolność. Więcej na ten temat odznaczenia . 

Lista osób odznaczonych:

 1. Bolesław Marian Augustyński
 2. Józef Bajer
 3. Bogdan Witold Białowąs
 4. Stanisław Czarnota
 5. Barbara Maria Danecka
 6. Wojciech Szczepan Hajduk
 7. Zbigniew Helbin
 8. Tomasz Eugeniusz Janikowski
 9. Andrzej Zbigniew Jędras
 10. Witold Paweł Korona
 11. Dariusz Jacek Kowalczyk
 12. Józef Kowalski
 13. Piotr Maksymilian Mielnicki
 14. Stefan Piotr Mizera
 15. Marian Adam Molski
 16. Bernard Andrzej Niemiec
 17. Janina Teresa Nowakowska
 18. Adam Oziewicz
 19. Piotr Wojciech Paliński
 20. Jarosław Mieczysław Piotrowski
 21. Jan Paweł Siwy
 22. Ryszard Jan Skałecki
 23. Zygmunt Tadeusz Sośniok
 24. Andrzej Adam Staszewski
 25. Grzegorz Sułkowski
 26. Janina Agnieszka Szymanowicz
 27. Piotr Aleksander Śmigielski
 28. Andrzej Tkacz
 29. Andrzej Grzegorz Wieczorek
 30. Irena Helena Żmuda

POŚMIERTNIE

 1. Zbigniew Ociepa

i inni

Informacja oprac. na podstawie depeszy PAP.

 

do góry