Nawigacja

Uroczystości

Uroczystość wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności – Wrocław, 22 czerwca 2018

22 czerwca 2018 roku o godz. 12.00 w Sali Kolumnowej Urzędu Wojewódzkiego odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych – Krzyży Wolności i Solidarności. W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy odznaczenia wręczył dr Andrzej Drogoń. Dyrektor Oddziału IPN we Wrocławiu w swoim przemówieniu podkreślił, że działalność opozycyjna w latach 80-tych ubiegłego wieku obejmowała różne środowiska m.in. robotników, inteligentów i studentów, ale wszystkich łączyła wiara w prawdę. Przypomniał także, że uroczystość wręczenia odznaczeń zbiegła się w czasie z 35. rocznicą wizyty Jana Pawła II w stolicy Dolnego Śląska. Dr Drogoń przytoczył słowa z kazania Papieża Polaka na Partynicach: „Cały naród polski musi żyć we wzajemnym zaufaniu, a to zaufanie opiera się na prawdzie. Owszem, cały naród polski musi odzyskać to zaufanie w najszerszym kręgu swej społecznej egzystencji. Jest to sprawa zupełnie podstawowa. Nie zawaham się powiedzieć, że od tego właśnie - od tego przede wszystkim: od zaufania zbudowanego na prawdzie - zależy przyszłość Ojczyzny. Trzeba centymetr po centymetrze i dzień po dniu budować zaufanie - i odbudowywać zaufanie - i pogłębiać zaufanie!”.

Osoby odzaczone w imieniu Wojewody Dolnośląskiego Pawła Hreniaka przywitał Damian Mrozek. Podczas uroczystości głos zabrał także Jerzy Michalak, członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego oraz Janusz Wolniak, który odczytał list Kazimierza Kimso, przewodniczącego Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność¨ Dolny Śląsk.

Krzyżem Wolności i Solidarności odznaczeni zostali:

 1. Zbigniew Augustyński
 2. Katarzyna Józefa Błażewicz-Brzechowska
 3. Aleksandra Hanna Borguńska
 4. Marian Halecki
 5. Wojciech Jankowski
 6. Tomasz Jędrzejczak
 7. Bogdan Ryszard Karauda
 8. Tadeusz Kłapyta
 9.  Anastazja Konieczna
 10. Stefan Lipka
 11. Jerzy Franciszek Malinowski
 12. Marek Paweł Muszyński
 13. Marek Krzysztof Niedziewicz
 14. Andrzej Tadeusz Poroszewski
 15. Andrzej Marian Selegrat
 16. Stanisław Zbigniew Witek
 17. Paweł Zwatrzko

Pośmiertnie:

 1. Bronisław Bienkiewicz
 2. Kazimierz Michalczyk
 3. Jerzy Kazimierz Nalichowski
 4. Stanisław Pawlicki
 5. Maciej Ruszczyński

W imieniu odznaczonych głos zabrał Jerzy Malinowski. Uroczystość uświetnił występ wrocławskiego barda Wojciecha Popkiewicza z „Grupą 44”.

Krzyż Wolności i Solidarności został ustanowiony przez Sejm 5 sierpnia 2010 roku. Po raz pierwszy przyznano go w czerwcu 2011 roku przy okazji obchodów 35. rocznicy protestów społecznych w Radomiu. Krzyż nadawany jest przez Prezydenta RP, na wniosek Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej, za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w PRL. Źródłem uchwalenia Krzyża Wolności i Solidarności jest Krzyż Niepodległości z II RP.

Media:

http://dzieje.pl/aktualnosci/krzyze-wolnosci-i-solidarnosci-dla-dzialaczy-opozycji-antykomunistycznej-0
https://wroclaw.tvp.pl/37765886/22062018-1830 (od 10'45'')
http://www.radiorodzina.pl/19266,krzyze-wolnosci-i-solidarnosci-wreczone/
http://www.radiowroclaw.pl/articles/view/78656/Wroclawski-oddzial-Instytutu-Pamieci-Narodowej-honoruje-opozycyjnych-dzialaczy

 

do góry