Nawigacja

Uroczystości

Uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych – Krzyży Wolności i Solidarności – Lublin, 15 czerwca 2018

W siedzibie lubelskiego oddziału IPN zostały wręczone Krzyże Wolności i Solidarności

15 czerwca 2018 r. w siedzibie lubelskiego oddziału IPN (ul. Wodopojna 2) odbyło się wręczenie odznaczeń państwowych – Krzyży Wolności i Solidarności zasłużonym działaczom opozycji demokratycznej. Na uroczystość przybyli przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, wojska i służb mundurowych oraz stowarzyszeń represjonowanych. Odznaczenia opozycjonistom wręczy dyrektor lubelskiego IPN Marcin Krzysztofik. Szef oddziału w Lublinie zabrał również głos jako pierwszy. W swoim przemówienie podkreślił odwagę zebranych opozycjonistów oraz przypomniał, że Krzyż Wolności i Solidarności nawiązuje do Krzyża Niepodległości z czasów II RP - co w kontekście obchodzonej 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości jest bardzo ważne. Następnie w imieniu odznaczonych przemówił Marian Król, Przewodniczący Zarządu Głównego NSZZ "Solidarność" Region Środkowowschodni.  Ostatnim aktem był występ artystyczny młodzieży z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Karola Lipińskiego w Lublinie.

Podczas uroczystości rozdawane również były foldery dot. Katalogu Osób Rozpracowanych opracowane przez Oddziałowe Biuro Lustracyjne IPN w Lublinie. Zachęcamy do ich pobierania z pliku umieszczonego na dole strony.

***

Krzyż Wolności i Solidarności został ustanowiony przez Sejm 5 sierpnia 2010 roku. Po raz pierwszy przyznano go w czerwcu 2011 roku przy okazji obchodów 35. rocznicy protestów społecznych w Radomiu. Krzyż nadawany jest przez Prezydenta RP, na wniosek Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej, za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w PRL.  Źródłem uchwalenia Krzyża Wolności i Solidarności jest Krzyż Niepodległości z II RP.

Lista odznaczonych:

 1. Binkiewicz Zenon
 2. Blajerski Ryszard
 3. Cebula Lucjan
 4. Dłużniewski Dariusz
 5. Gacek Elżbieta
 6. Kopeczek Jerzy
 7. Król Marian
 8. Listowski Cezary
 9.  Łodyga Jan
 10. Łubiarz Alfred
 11. Miąc Jerzy
 12. Sikora Ludwik
 13. Stanek Anna
 14. Suszek Marek
 15. Zbytniewski Wiesław
 16. Wardawy Bronisław

Pośmiertnie:

 1. Gontarz Henryk
 2. Kołkowicz Jan
 3. Lisek Edward
 4. Wójcik Maciej
do góry