Nawigacja

Uroczystości

Prezes IPN: po 13 grudnia stanęliście Państwo po dobrej stronie

– W 1980 roku, gdy zawiązywaliście konfederację wolnych Polaków, jaką była „Solidarność”, marzenia o wolnej Polsce zaczęły przybierać realny kształt. Dziś wiedzę o niepodległej Polsce trzeba przekazać młodemu pokoleniu – powiedział prezes IPN dr Jarosław Szarek wręczając Krzyże Wolności i Solidarności 54 osobom w warszawskim Przystanku Historia.

Prezes IPN z ubolewaniem wspominał, jak „miliony Polaków szły na PRL-owskie wybory i w pochodach majowych, pod czerwonymi szmatami”. – Ale po 13 grudnia, gdy komunizm znów pokazał swą prawdziwą twarz, Państwo stanęliście po dobrej stronie. Ponieważ istota trwania polskości to wolność, którą mamy w genach, jest dla nas bezcenna i nie damy jej sobie odebrać – zwrócił się do odznaczonych Krzyżem Wolności i Solidarności.

Dr Szarek przypomniał, że po II wojnie światowej „fizycznie likwidowano tych, którzy o niepodległej Polsce marzyli”, ale wśród wielu osób przetrwała pamięć o walce o niepodległość „z 1918 czy 1939 roku, gdy padliśmy ofiarą dwóch totalitaryzmów”. – Państwo poszliście szlakiem Państwa Podziemnego, byliście wierni prawdzie. Walczyliście za pomocą wolnego słowa. To słowo spadło spod krzyża 2 czerwca 1979 roku (homilia wygłoszona przez papieża Jana Pawła II na ówczesnym pl. Zwycięstwa, dziś pl. Piłsudskiego, w Warszawie, podczas jego pierwszej pielgrzymki do Polski), który jest fundamentem naszej łacińskiej cywilizacji. Zawiał duch, wiatr i przyszedł Sierpień 80 roku – powiedział prezes IPN.

Dr Szarek podkreślił, że „to doświadczenie 16 miesięcy w naszej XX-wiecznej historii to doświadczenie wytrwałej pracy, którego Państwo nie zmarnowali”. – Warto wspomnieć chociażby o tysiącach zakładowych gazetek, które docierały do milionów Polaków. Państwo oddaliście swój czas kosztem rodzin, ponieważ chodziło o wolność, rzecz najbardziej dla nas świętą, niepodległą Polskę. Upadek Związku Sowieckiego to Wasza zasługa – podkreślił prezes IPN.

„Misja wolnych Polaków się nie kończy – komunizm zostawił nam ciężar w umysłach”

– Solidarność upomniała się o polską historię - 11 listopada zaczęto świętować już wcześniej, pamiętamy świętowanie w 1979 roku. Walka o pamięć o naszej historii była tak skuteczna, że marzeń o niepodległej Polsce nie przerwał nawet stan wojenny. Patron naszej wolności ks. Popiełuszko zapłacił za to najwyższą cenę – powiedział prezes IPN.

– Czy to zwycięstwo jest ostateczne? Czy mogą Państwo iść na emeryturę? Czy dziś możemy być obojętni, w roku stulecia odzyskania niepodległości, gdy – wyrokiem sądu - aleja kilkadziesiąt metrów dalej znów będzie nosiła nazwę sowieckiej agentury? Dziś w stolicy wracają dziesiątki patronów ulic, którzy całe życie oddali, żeby walczyć z tą ideą, za którą Państwo zostaliście odznaczeni. Misja wolnych Polaków się nie kończy. Komunizm zostawił nam ciężar w głowach i umysłach. Europa Zachodnia wybrała pełen relatywizm, stawia się pomniki twórcom tej ideologii, która strzelała do robotników i zabierała nam wolność. Dziś potrzebujemy solidarności pamięci, czym był komunizm, jaką ceną ma nasza wolność. Trzeba wiele pracy, żeby nadchodzące uroczystości nie ograniczyły się do jednostkowej celebry, o której szybko zapomnimy. Musimy pozostawić coś następnym pokoleniom: wiedzę o wolnej Polsce – podkreślił dr Szarek.

W imieniu osób odznaczonych przemawiał Seweryn Jaworski. – Państwo mnie nie upoważnili, ja jestem samozwańcem. Takim samym samozwańcem byłem, gdy rozpoczynałem strajk w Hucie Warszawa (okrzyk „Huta Warszawa” rozbrzmiewał wiele razy podczas uroczystości – przyp. red.)). Chcę podziękować za ten Krzyż tym, którzy się Polsce zasłużyli, a o których się nie pamięta. Oni powinni mieć swój pomnik, tak jak jest Pomnik Nieznanego Żołnierza. Dla mnie człowiekiem, który znamionuje „Solidarność” i który najbardziej szczerze i głęboko kochał Polskę, jest ks. Jerzy Popiełuszko. Polsce oddał życie, dlatego że ją kochał. Mówi się o wątpliwościach wokół niektórych przywódców „Solidarności”, lecz tej osobie nic na pewno zarzucić nie możemy. Cieszę się, że dziś mogę wam to powiedzieć – powiedział we wzruszającym przemówieniu Jaworski. Zaapelował do odznaczonych, by przekazywali swoje doświadczenia młodemu pokoleniu. – Polska tak długo będzie istniała, jak długo będą istniały pokolenia, które będą ją kochały – podsumował.

Odznaczeni zostali:

 1. Pan Jacek ADAMAS
 2. Pan Dariusz BĄK
 3. Pan Wiesław BIELIŃSKI
 4. Pan Andrzej BINDUGA
 5. Pani Anna Danuta BOROWIK
 6. Pan Wojciech BROJER
 7. Pani Elżbieta Konstancja CHOSZCZ
 8. Pan Leszek Paweł CZAJKOWSKI
 9. Pan Jan DOKTÓR
 10. Pani Maria EBERHARDT
 11. Pan Wojciech Antoni FAŁKOWSKI
 12. Pani Barbara Wacława GÓRSKA
 13. Pan Andrzej Mirosław GÓRSKI
 14. Pan Jan Grzegorz GUTOWSKI
 15. Pan Grzegorz Lucjan IWANICKI
 16. Pan Tadeusz JANIAK
 17. Pan Zbigniew Wojciech JANKOWSKI
 18. Pan Marek Sergiusz JASIEWICZ
 19. Pan Seweryn Ryszard JAWORSKI
 20. Pan Andrzej Władysław KACZOROWSKI
 21. Pan Robert KALOTA
 22. Pan Jerzy KANIEWSKI
 23. Pan Wiesław Piotr KĘCIK
 24. Pan Andrzej Ryszard KICMAN
 25. Pan Janusz Grzegorz KIŚLAK
 26. Pan Bohdan Tadeusz KOS
 27. Pani Wiesława Helena KOSTRZEWA-ZORBAS
 28. Pan Marian KRAWIEC
 29. Pan Tomasz LIESE
 30. Pan Ryszard LISZEWSKI
 31. Pani Joanna ŁUKASIEWICZ-WYRWICH
 32. Pan Eugeniusz Mieczysław MADEJ
 33. Pan Jan Edward MARCZAK
 34. Pan Tadeusz Czesław NIEDZIAŁEK
 35. Pan Ryszard Józef OLECHNOWICZ
 36. Pan Jerzy Karol PAWLAS
 37. Pan Waldemar Roman PERNACH
 38. Pani Marianna PLOCH
 39. Pan Zygmunt Antoni PLOCH
 40. Pan Piotr ROGÓYSKI
 41. Pan Wojciech Janusz SADOWSKI
 42. Pani Renata SIERAŃSKA
 43. Pan Wacław Feliks SKUDNIEWSKI
 44. Pan Zygmunt Augustyn SOKÓLSKI
 45. Pan Janusz Franciszek SZYMKOWSKI
 46. Pani Ludmiła URBANKOWSKA
 47. Pani Grażyna Ewa WAWRZYŃSKA
 48. Pan Mirosław Mateusz WYRWICH
 49. Pani Maria WYSOCKA-PARZYSZEK
 50. Pan Andrzej ZIÓŁKOWSKI

pośmiertnie:

    51. Pan Mirosław Zbigniew DZIELSKI 

    52. Pan Grzegorz EBERHARDT 

    53. Pani Ninel KAMERAZ-KOS

    54. Pan Ireneusz SIERAŃSKI  

do góry