Nawigacja

Uroczystości

Uroczystość wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności działaczom opozycji antykomunistycznej – Łódź, 28 listopada 2016

Krzyże Wolności i Solidarności przyznano 48 działaczom opozycji

28 listopada 2016 r. w sali konferencyjnej Instytutu Europejskiego w Łodzi – historycznej siedzibie Zarządu Regionu Ziemi Łódzkiej NSZZ „Solidarność” – odbyła się uroczysta gala wręczenia działaczom opozycji demokratycznej odznaczeń państwowych Krzyż Wolności i Solidarności.

Zebranych – wśród których znaleźli się Mirosław Suski, dyrektor generalny Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego, ks. prał. dr Zbigniew Tracz, kanclerz Łódzkiej Kurii Metropolitarnej, Waldemar Krenc, przewodniczący ZR NSZZ „Solidarność” – powitał dr Paweł Perzyna, p.o. dyrektora Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi. – Ze wszystkich najstarszych podań o wolności wynika, że nie jest ona dana ludziom bez wysiłku, zawsze trzeba ją sobie wywalczyć. Tak też było w okresie komunistycznego zniewolenia. I trzeba mówić o wpływie wybitnych osobowości politycznych, sprzyjajacym splocie wydarzeń międzynarodowych, ale jednocześnie pamiętać, że nikt wolności obywatelskiej i suwerennego państwa Polakom nie podarował, wywalczyli ją sobie sami – zaznaczył.

W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy odznaczenia wręczył Zastępca Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr hab. Krzysztof Szwagrzyk. – Dzisiejsza uroczystość świadczy o tym, że my wszyscy pamiętamy o ludziach, którzy walczyli o naszą niepodległość; bez względu na to kim dzisiaj są i czym się zajmują. Dziś oni wszyscy są naszymi bohaterami. Za ich walkę w tamtych czasach, w tak trudnych warunkach, należy im się nasz szacunek i nasza pamięć - podkreślił.

W imieniu odznaczonych głos zabrał Andrzej Słowik, pierwszy przewodniczący Zarządu Regionu Ziemi Łódzkiej NSZZ „Solidarność”. – Poprzez przywrócenie godności i pamięci o tych, którzy oddali Polsce to, co najistotniejsze, nawet swoje życie, ale także lata młodości, trochę zdrowia, chcemy przekonać ich, że można dowiedzieć się prawdy o polskim społeczeństwie i na prawdzie budować przyszłość – podsumował, dziękując za odznaczenia Prezydentowi RP, Prezesowi Instytutu Pamięci Narodowej oraz organizatorom uroczystości.

Krzyże Wolności i Solidarności otrzymali:

Iwona Banach

Rozanna Budziarek z d. Hetman

Andrzej Cebulski

Marek Chwalewski

Sławomir Ćwiek

Jerzy Domagała

Dariusz Drewnicz

Konrad Garda

Grzegorz Grabowski

Michał Grajkowski

Jerzy Gzik

Wojciech Hempel

Janusz Hetman

Adam Hohendorff

Ryszard Iwański

Barbara Jóźwiak z d. Błaszczyk

Marek Kowalik

Zenon Kuchler

Ojciec Józef Łągwa

Jan Łuczak

Henryk Marczak

Andrzej Miegoń

Janusz Mikosik

Andrzej Niedbała

Kazimierz Nowicki

Bogdan Osiński

Marcin Paszkowski

Ryszard Patzer

Ryszard Podladowski

Andrzej Przytuła

Barbara Sakowicz-Urbańska

Adam Siuda

Andrzej Słowik

Leszek Szeląg

Lesław Szubert

Zbigniew Wirski

Leszek Witkowski

Jerzy Baliński (pośmiertnie)

Antoni Dziomdziora (pośmiertnie)

Wydarzenie uświetnił koncert kameralny w wykonaniu Agnieszki Makówki (mezzosopran), Arkadiusza Anyszki (baryton), Adama Wojtasika (saksofon) oraz Bogny Dulińskiej (fortepian), który poprowadziła Grażyna Sikorska, związana od lat z salonem muzycznym Politechniki Łódzkiej.

Krzyż Wolności i Solidarności został ustanowiony przez parlament Rzeczypospolitej Polskiej 5 sierpnia 2010 r., równocześnie z aktem restytucji Krzyża Niepodległości, do którego chlubnych tradycji nawiązuje. Po raz pierwszy przyznano go w czerwcu 2011 r. przy okazji obchodów 35. rocznicy protestów społecznych w Radomiu. Krzyż nadawany jest przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, na wniosek Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej, za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w PRL.

Patronat medialny:

TVP3 łódź, Radio Łódź, „Niedziela”, „Kronika Miasta Łodzi”

foto: Marzena Kumosińska

do góry