Nawigacja

Uroczystości

Krzyż Wolności i Solidarności dla Elżbiety Stark, s. Bertilli – Toruń, 7 września 2022

Dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku dr Paweł Warot wręczył odznaczenie państwowe siostrze elżbietance.

Dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku dr Paweł Warot odwiedził toruński dom Zgromadzenia Sióstr Świętej Elżbiety, gdzie wręczył siostrze Elżbiecie Stark s. Bertilli odznaczenie państwowe Krzyż Wolności i Solidarności.

Elżbieta Stark, s. Bertilla w latach 1981–1986 była zaangażowana w działalność opozycyjną na terenie Torunia. Wspierała działaczy b. „Solidarności” poprzez dostarczanie pomocy finansowej i bonów żywnościowych dla osób internowanych oraz ich rodzin. Udzielała pomocy medycznej osobom pobitym przez ZOMO podczas manifestacji w Toruniu. Zajmowała się kolportażem broszur i pism wydawanych przez podziemne struktury NSZZ „Solidarność” na terenie Torunia.

W uroczystości udział wzięli: naczelnik bydgoskiej Delegatury IPN Edyta Cisewska, Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Wiesław Śmigiel, biskup toruński, ks. prałat Józef Nowakowski.

Krzyż Wolności i Solidarności przyznał Prezydent RP Andrzej Duda w uznaniu szczególnych zasług w działalności na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

do góry