– To odznaczenie i Wasze życiorysy mają stać się dziś dowodem tego, że jesteście częścią katalogu narodowej pamięci. I w tej narodowej pamięci stoicie po stronie wolności i niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. Ale jest też dowodem na to, że dzisiejsza Polska nigdy nie zapomni o swoich bohaterach –
mówił do odznaczonych prezes IPN dr Karol Nawrocki.
Krzyże Wolności i Solidarności przyznał Prezydent RP Andrzej Duda w uznaniu szczególnych zasług w działalności na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Uroczystość odbyła się w historycznej Sali BHP w Gdańsku.
Lista odznaczonych:
- Andrzej Stanisław Friedel
- Mieczysław Grundo
- Włodzimierz Kluk
- Jerzy Tadeusz Kobyliński
- Mieczysław Marian Koman
- Wojciech Józef Kwidziński
- Halina Lubińska
- Wojciech Stanisław Mattik
- Kazimierz Nowaczyk
- Jan Pastor
- Janusz Wacław Pelc
- Jerzy Kazimierz Świtalski
- Zbigniew Tomys
- Hristo Toshev
- Kazimierz Tusk
- Mariusz Henryk Wilk
- Andrzej Mirosław Zarębski
Odznaczeni pośmiertnie:
- Tadeusz Józef Sukowski (odznaczenie odbiera żona Kamila Sukowska)
- Izabela Kazimiera Świtalska (odznaczenie odbiera syn Marek Świtalski)
- Krzysztof Zarębski (odznaczenie odbiera matka Alicja Zarębska)
- Ks. Sylwester Zych (odznaczenie odbiera siostra Alicja Zych-Krasieńko)
Po uroczystości wręczenia odznaczeń Karol Guzikiewicz (przewodniczący Komisji Zakładowej Stoczni Gdańsk, członek Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”) przekazał prezesowi IPN dr. Karolowi Nawrockiemu wykazy uczestników strajku w Stoczni Gdańskiej im. Lenina w maju i sierpniu 1988 r. ułożone według wydziałów stoczniowych, wraz z informacjami dotyczącymi wysokości zasiłku strajkowego oraz listą uczestników strajku w Zakładzie Gazowniczym w Gdańsku w maju 1988 r.
Materiały pierwotnie były w posiadaniu Alojzego Szablewskiego, który przekazał je Karolowi Guzikiewiczowi, działaczowi gdańskiej Solidarności od września 1980 roku., który w 1988 r. strajkował pod przywództwem Alojzego Szablewskiego. Wspólnie tworzyli struktury legalne związku „Solidarności” Stoczni Gdańskiej.
Otrzymane przez Oddziałowe Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku dokumenty zostały przejęte w ramach projektu Archiwum Pełne Pamięci i stanowią niezwykle cenne uzupełnienie dotychczas posiadanych zbiorów pozwalające na pełniejsze przedstawienie strajku w Gdańsku w 1988 r.