Nawigacja

Uroczystości

Uroczystość wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności działaczom opozycji niepodległościowej z lat 1976–1989 – Radom, 24 czerwca 2022

W siedzibie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu odbyła się uroczystość uhonorowania działaczy dawnej opozycji Krzyżami Wolności i Solidarności. W imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy odznaczenia wręczył zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr hab. Krzysztof Szwagrzyk.

 Krzyż Wolności i Solidarności to symbol uznania państwa polskiego dla patriotycznych postaw w okresie istnienia systemu komunistycznego dla ludzi, którzy z tym systemem walczyli. (...) Dzisiaj w Radomiu, w tym historycznym miejscu do tego zacnego, szlachetnego grona tych odznaczonych, dołączyło kilkunastu cichych bohaterów ziemi radomskiej. (...) Dziś dołączyli do nas ludzie, którzy w bardzo trudnych warunkach w czasach komuny przystąpili do walki z nią z narażeniem własnego bezpieczeństwa, zdrowia, a czasem życia. Dołączyli do tych, którzy mieli prawo po ponad 30 latach od upadku systemu komunistycznego w Polsce mieć takie poczucie, że Polska o nich nie zapomniała. Że to, co czynili przed laty, ich działania, ich czyny zostały już zapomniane. Tak nie jest. Polska pamięta – mówił podczas uroczystości wiceprezes IPN dr Krzysztof Szwagrzyk. Zwracając się do odznaczonych powiedział: – Mając dzisiaj osobisty honor wręczenia Państwu odznaczeń państwowych chciałbym Państwu serdecznie pogratulować tego odznaczenia. I życzyć, żeby ten przypięty na Państwa piersiach piękny srebrzysto-czerwony Krzyż Wolności i Solidarności zawsze był dla Państwa powodem do dumy z dobrze spełnionego wobec ojczyzny obowiązku. Ojczyzny, która zawsze pamięta o tych, którzy jej służą – podkreśłił wiceprezes IPN.

Uroczystość poprowadził dyrektor Oddziału IPN w Lublinie dr Robert Derewenda.

Lista osób odznaczonych:

 1. Fido Roman
 2. Lis Stanisława
 3. Maciaszyk Artur Grzegorz
 4. Pokorski Zbiegniew Witold
 5. Prygiel Jacek Stanisław
 6. Pająk Władysław
 7. Socha Stanisław
 8. Sońta Dariusz Jacek
 9. Sońta Sławomir Wojciech
 10. Szewczyk Krzysztof Jerzy
 11. Trzaskoma Krzysztof
 12. Wdowiak Jerzy Wojciech
 13. Wydra Emil Karol

Pośmiertnie odznaczeni:

 1. Sołśnia Marek (odznaczenie odebrała żona  Danuta Sołśnia)
 2. Zagożdżon Józef (odznaczenie odebrał brat Karol Zagożdżon)

Biogramy odznaczonych zostały opublikowane na stronie: odznaczeni-kwis.ipn.gov.pl.

Krzyż Wolności i Solidarności został ustanowiony przez Sejm 5 sierpnia 2010 roku. Po raz pierwszy przyznano go w czerwcu 2011 roku przy okazji obchodów 35. rocznicy protestów społecznych w Radomiu. Krzyż nadawany jest przez Prezydenta RP, na wniosek Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej, za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w PRL. Źródłem uchwalenia Krzyża Wolności i Solidarności jest Krzyż Niepodległości z II RP.

 
 

 

do góry