Nawigacja

Uroczystości

Działacze opozycji antykomunistycznej uhonorowani Krzyżem Wolności i Solidarności – Warszawa, 13 czerwca 2022

– Gotowi byliście jednoczyć się i walczyć z komunistami jeszcze przed sierpniem roku 1980 r. w Studenckich Komitetach Solidarności, w Konfederacji Polski Niepodległej. Byliście w wielkim ruchu Solidarności, który zrodził się w sierpniu roku 1980 r. Budowaliście młodzieżową opozycję, Federację Młodzieży Walczącej i Solidarność Walczącą. To Wasza wielka zasługa, że doprowadziliście do wolności i niepodległości Rzeczypospolitej i daliście mojemu pokoleniu możliwość życia w demokratycznej wolnej Polsce. Za to drodzy Państwo serdecznie Wam dziękuję – powiedział prezes IPN dr Karol Nawrocki podczas ceremonii wręczenia odznaczeń.

13 czerwca 2022 r., w Sali Balowej Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia działaczom opozycji antykomunistycznej Krzyży Wolności i Solidarności, nadawanych za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowania praw człowieka w PRL.

W imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy odznaczenia wręczył prezes IPN dr Karol Nawrocki.

Podczas uroczystości prezes IPN przypomniał, że Krzyż Wolności i Solidarności w sensie symbolicznym odwołuje się do Krzyża Niepodległości II RP, który to krzyż był nadawany z inicjatywy Aleksandry Piłsudskiej przy wielkim udziale gen. Kazimierza Sosnowskiego. Krzyż niepodległości przeznaczony był dla tych kawalerów i dam, którzy przysłużyli się do odzyskania przez Polskę niepodległości w roku 1918 i wpływali na kształtowanie się granic II RP.

– Największym sukcesem II RP było wychowanie i wydanie na świat całego pokolenia Polaków którzy nigdy nie zgodzili się na zabranie niepodległości, zabranie wolności. Bronili Polski w roku 1939, bili się w czterech armiach na szlakach nadziei, bili się w największej armii świata czy w Armii Krajowej – dodał prezes IPN.

Krzyżem Wolności i Solidarności zostali odznaczeni:

  1. Ksiądz Edward Bolesław DARŁAK
  2. Pan Bogusław FALKOWSKI
  3. Pani Iwona Monika GALIŃSKA-WILDSTEIN
  4. Pan Piotr Marek GROSICKI
  5. Pan Tomasz Ignacy JASTRZĘBSKI
  6. Pan Włodzimierz Zbigniew KOWALSKI
  7. Pan Wojciech Tadeusz RADOMSKI
  8. Pan Jan SAUL
  9. Pan Krzysztof Leszek SAWICKI
  10. Pan Włodzimierz Tadeusz SZAFRAŃSKI
  11. Pan Zygmunt Henryk SZCZEPAŃSKI
  12. Pani Maria TEMKIN
  13. Pan Piotr TOFIL

Biogramy do pobrania w załączniku.

Krzyż Wolności i Solidarności został ustanowiony przez Sejm 5 sierpnia 2010 roku. Po raz pierwszy przyznano go w czerwcu 2011 roku, przy okazji obchodów 35. rocznicy protestów społecznych w Radomiu. Krzyż nadawany jest przez Prezydenta RP, na wniosek Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej, za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w PRL. Źródłem uchwalenia Krzyża Wolności i Solidarności jest Krzyż Niepodległości z II RP.

do góry