Nawigacja

Uroczystości

Uroczystość wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności działaczom opozycji antykomunistycznej z lat 1956–1989 – Szczecin, 4 maja 2022

4 maja 2022 roku w Centrum Edukacyjnym Przystanek Historia w Szczecinie odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych Krzyż Wolności i Solidarności działaczom opozycji antykomunistycznej.

Krzyż Wolności i Solidarności jest znakiem wdzięczności państwa polskiego dla osób, które swymi zmaganiami z systemem komunistycznym w latach 1956–1989 przyczyniły się do odzyskania przez Polskę suwerenności po półwieczu zniewolenia i zależności od Związku Sowieckiego. Odznaczenie przyznaje Prezydent Rzeczypospolitej na wniosek prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.

W imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy odznaczenia wręczył zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr hab. Karol Polejowski.

Krzyż Wolności i Solidarności otrzymali:

 1. Krystyna Czajkowska
 2. Jerzy Józef Dyrdał
 3. Marek Eugeniusz Jessa
 4. Anna Kalemba
 5. Przemysław Tomasz Krych
 6. Bogusław Jan Malicki
 7. Wiesław Antoni Nadratowski
 8. Czesław Kazimierz Nowak
 9. Andrzej Krzysztof Schier
 10. Marian Siwiela
 11. Marek Stanisław Tarnowski
 12. Maria Aleksandra Toczyłowska
 13. Halina Magdalena Trawińska-Dyrdał
 14. Michał Walczak
 15. Urszula Wanda Wysocka
 16. Jarosław Stanisław Zieliński

pośmiertnie

 1. Andrzej Janusz Szokalski

Biogramy odznaczonych zostały opublikowane na stronie: https://odznaczeni-kwis.ipn.gov.pl/

 W imieniu osób odznaczonych głos zabrała Krystyna Czajkowska:

– Uroczystość ta jest dla nas odznaczonych wielkim i niezapomnianym przeżyciem. Rozpiera nas duma i czujemy się zaszczyceni, ale i zobowiązani wobec faktu, że to właśnie my otrzymaliśmy tak wysokie odznaczenie państwowe. To nasze biografie i życiorysy mówią o naszym ogromnym pragnieniu wolności, a jednocześnie o nienawiści do systemu komunistycznego panującego wówczas w Polsce. Systemu, który nas inwigilował, skazywał, internował, a nawet zmuszał do opuszczenia Ojczyzny. Łamano nam kręgosłupy, niszczono rodziny i kariery zawodowe, ale nie złamano ducha patriotycznego – powiedziała.

Galę wręczenia odznaczeń uświetnił koncert w wykonaniu Marii Radoszewskiej oraz Waldemara Zielińskiego. Zabrzmiały kompozycje polskich twórców w aranżacji na skrzypce, śpiew i gitarę.   

do góry