W sali BHP w Gdańsku odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej z lat 1956–1989. W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy odznaczenia wręczył prezes IPN dr Karol Nawrocki , który mówił:
Ten Krzyż symbolizuje ciężar, który nieśliście w okresie rządów komunistycznych, i przypomina o dziedzictwie walki o wolną i suwerenną Polskę (...) Ogromny szacunek należy się Wam za podjęcie wyzwania i gotowość do walki z systemem komunistycznym, który został zaimplementowany w Polsce po 1945 r. (...) Te dwie daty: 13 grudnia 1981 roku i 17 grudnia 1970 roku – łączą się: to, co wydarzyło się podczas Grudnia '70 i stanu wojennego było konsekwencją wołania Polaków o godność. Z tego wołania narodziła się „Solidarność”.
Krzyżem Wolności i Solidarności uhonorowani zostali:
- Ireneusz Julian Grabczak
- Marek Andrzej Iwanowski
- Zbigniew Łasek
- Krzysztof Tomasz Neubert
- Piotr Bożydar Niczyperowicz
- Andrzej Noga
- ks. Daniel Mieczysław Nowak
- Stanisław Oleszczuk
- Elżbieta Pałubicka
- Zbigniew Ponceleusz
- Janina Reliszko
- Henryk Rozberg
- Marian Jan Sarnowski
- Marian Ryszard Siwy
- Aleksandra Maria Śnieg
- Janusz Jerzy Witczak
- Zenon Adam Zbucki
(publikujemy listę i biogramy jedynie tych osób, które wyraziły zgodę na przetwarzanie danych osobowych)
Krzyż Wolności i Solidarności został ustanowiony przez Sejm 5 sierpnia 2010 roku. Po raz pierwszy przyznano go w czerwcu 2011 roku przy okazji obchodów 35. rocznicy protestów społecznych w Radomiu. Krzyż nadawany jest przez Prezydenta RP, na wniosek Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej, za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w PRL. Źródłem uchwalenia Krzyża Wolności i Solidarności jest Krzyż Niepodległości z II Rzeczypospolitej.
***
W czasie swojego pobytu w Gdańsku prezes IPN złozył także kwiaty pod pomnikiem Poległych Stoczniowców 1970, oddając hołd ofiarom pamiętnego grudnia.