Nawigacja

Uroczystości

Wręczenie Krzyża Wolności i Solidarności działaczowi opozycji antykomunistycznej Tadeuszowi Janowi Bednarczykowi – Stalowa Wola, 11 stycznia 2018

Krzyż Wolności i Solidarności to wyjątkowe odznaczenie za zasługi w działalności na rzecz niepodległości i suwerenności Polski oraz respektowania praw człowieka w PRL, które przyznaje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej na wniosek Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.

Wręczenie Krzyża Wolności i Solidarności dla działacza opozycji antykomunistycznej Tadeusza Jana Bednarczyka odbyło się w Stalowej Woli 11 stycznia 2018 r. W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej aktu dekoracji dokonał dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie dr Dariusz Iwaneczko. Akt nadania odznaczenia odczytał naczelnik Oddziałowego Archiwum IPN Dariusz Byszuk. W tej uroczystej chwili panu Bednarczykowi towarzyszyła żona, córka i syn. W dniu internowania ojca syn pana Bednarczyka miał 3 lata. Dzisiaj wspominał ze łzami w oczach ten czas, jako wydarzenie najbardziej dotkliwe ze swojego wczesnego dzieciństwa. 

Tadeusz Jan Bednarczyk s. Jana ur. 22 października 1946 r. w Stalowej Woli – pracował jako kierowca w Oddziale Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Stalowej Woli. W zakładzie pracy należał do NSZZ „Solidarność”. W dniach od 13 grudnia 1981 r. do 4 maja 1982 r. był internowany w Ośrodku Odosobnienia w Załężu k. Rzeszowa. Był inwigilowany przez Służbę Bezpieczeństwa w latach 1981-1985.

do góry