Nawigacja

Uroczystości

Wręczenie Krzyża Wolności i Solidarności – Wrocław, 23 października 2020

Z racji ograniczeń pandemicznych uroczystość uhonorowania Jolanty Grzelczyk Krzyżem Wolności i Solidarności miała kameralny charakter i odbyła się w siedzibie Oddziału IPN we Wrocławiu. Krzyż Wolności i Solidarności przyznany przez Prezydenta RP Jolancie Grzelczyk jest znakiem wdzięczności państwa polskiego za jej zmagania z systemem komunistycznym przed 1989 rokiem.

Ceremonię poprowadziła dr Katarzyna Pawlak-Weiss, zastępca dyrektora Oddziału IPN we Wrocławiu, a dekoracji w imieniu prezesa IPN dokonał dr Andrzej Drogoń, dyrektor oddziału IPN we Wrocławiu. Na uroczystość przybył jedynie mąż odznaczonej – Krzysztof Grzelczyk, konsul generalny RP w Toronto.

Jolanta Grzelczyk w swoim krótkim wystąpieniu podziękowała za otrzymane odznaczenie, wskazując iż traktuje je jako uhonorowanie wszystkich dziewczyn i kobiet aktywnie zaangażowanych w ruch Solidarności – zarówno w okresie jej legalnego funkcjonowania, jak i wtedy, gdy zmuszona była działać w podziemiu. Wiele z nich zapewne może nigdy nie otrzymać Krzyża, ale to właśnie m.in. dzięki nim i ich zaangażowaniu możemy żyć w wolnej Polsce.

Jolanta Grzelczyk w latach 1980–1985 zajmowała się wypożyczaniem i kolportażem książek oraz prasy niezależnej w powstałej bibliotece wydawnictw niezależnych, mającej siedzibę w Instytucie Nauk Politycznych we Wrocławiu. Po wprowadzeniu stanu wojennego działała w warunkach konspiracyjnych aż do wyjazdu na emigrację w 1985 roku, rozpowszechniając takie wydawnictwa jak: „Victoria”, „PZPR-owska normalizacja”, „Spółdzielnia wydawnicza Profil”, „Inteligencja, Solidarność, władza” oraz „Polska lat 80-tych”.

 

do góry