Nawigacja

Uroczystości

Uroczystość wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności – Gdańsk, 30 sierpnia 2019

W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy odznaczenia wręczył Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek.

W sali BHP Stoczni Gdańskiej 30 sierpnia odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej z lat 1956-1989. W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy odznaczenia wręczył prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek.

– Sierpień ’80 – to wy nadaliście temu miesiącowi imię Solidarność – zwrócił się do odznaczonych prezes IPN.

– Solidarność zostawiła nam lekcje, które trzeba i dzisiaj odpracowywać. Jedną z tych lekcji jest pamięć o tożsamości i przeszłości. To gdańscy robotnicy, stoczniowcy i portowcy, już w połowie sierpnia upomnieli się o pamięć mordowanych dziesięć lat wcześniej ludzi pracy, przeciwko którym władza komunistyczna wysłała czołgi. Tylko dlatego, że chcieli żyć godnie. Dla IPN jest zaszczytem, że może czerpać z tej lekcji. Wyrazem tego są Krzyże Wolności i Solidarności – podkreślił.  

– Mijają cztery dekady od powstania Solidarności, która wyrastała z marzeń o wolną i niepodległą Polskę. Wyrastała z rdzenia europejskiej tożsamości. Rodziła się pod krzyżem. Solidarność ze swego ducha jest w Europie. Tylko jaka ta Europa ma być? Ma być Europą budowniczych katedr czy ich burzycieli spod znaku jakobińskiego szaleństwa? Solidarność zostawiła nam jedną odpowiedź. Ona rodziła się i wzmacniała te fundamenty europejskiej tożsamości, które przez system komunistyczny były niszczone. To wy przywróciliście godność, wolność milionom Polaków i ponieśliście to pragnienie poza granice Polski – dodał.

Głos podczas uroczystości zabrał również przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda.

– Drodzy odznaczeni Krzyżem Wolności i Solidarności. To dla mnie jako przewodniczącego Komisji Krajowej wielki zaszczyt, że mogę być dzisiaj z wami, w tak ważnym dla was momencie. Można powiedzieć z tego miejsca: lepiej późno niż wcale. Ale dożyliśmy tych czasów, że możemy tych wszystkich bohaterów, którzy walczyli o wolną Polskę i wolne związki zawodowe, odznaczać – mówił.

Dodał, że to piękny moment i nie ma lepszego czasu, jak wigilia porozumień sierpniowych i to miejsce – historyczna Sala BHP – na tak wspaniałą uroczystość. 

– W jednym się zgadzamy: w radości z faktu, że powstał Instytut Pamięci Narodowej. Bo dzisiaj na pewno by nie było tych wyróżnień ani nawet nas na tej sali. Dzięki IPN-owi i późniejszej inicjatywie koleżanek i kolegów z Krakowa i naszemu wsparciu, a także inicjatywie posłów, których część zginęła w katastrofie smoleńskiej, urodził się pomysł, potem przyjęty ustawą, o odznaczeniu Krzyżem Wolności i Solidarności. Dlatego jeszcze raz wam bardzo dziękuję w imieniu Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Solidarność – zakończył przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda.

Głos w imieniu odznaczonych zabrał ks. Józef Klażyński.

– Zostaliśmy uhonorowani odznaczeniem, które ma szczególne znaczenie w historii naszej ojczyzny, jak i Europy – mówił.

W związku z uroczystością senator Rzeczypospolitej Polskiej Antoni Szymański wystosował list adresowany do prof. Mirosława Golona, dyrektora Oddziału IPN w Gdańsku. Podreślił w nim, że:

Uroczystość wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w dniu 30 sierpnia staje się powoli już tradycją. To niezwykła okazja, aby podziękować i uhonorować działaczy opozycji wobec dyktatury komunistycznej z lat 1956–1989.

(cały list prezentujemy w załączniku)

***

Odznaczenia otrzymały 53 osoby. Poniżej prezentujemy listę wyróżnionych, którzy wyrazili zgodę na publikację wizerunku i danych osobowych.

Krzyż Wolności i Solidarności

Pan Andrzej Betlejewski

Pan Jarosław Szymon Bierecki

Pani Jadwiga Helena Boral

Pan Eugeniusz Borczak

Pan Janusz Stanisław Chylewski

Pan Romuald Doborzyński

Pani Grażyna Anna Dziąba

Pan Krzysztof Jan Figel

Pan Roman Gałęzewski

Pan Stefan Edward Gomowski

Pan Zbigniew Goryński

Pan Bogdan Grabowski

Pani Barbara Grządzielska

Pan Zbigniew Janusz Jakowczyk

Pani Danuta Maria Jasik

Pan Andrzej Jaworski

Pan Jerzy Jaworski

Pan Stanisław Kalemba

Ks. Arkadiusz Mirosław Kalinowski

Pan Krzysztof Zbigniew Kasperski

Pan Jerzy Mirosław Kazański

Pan Andrzej Stanisław Kaźmierczak

Ks. Józef Klażyński

Pan Paweł Leopold Konecki

Pan Marek Kowalewski

Pan Andrzej Kowalski

Pan Andrzej Kozicki

Pan Bogusław Krysztoforski

Pan Jerzy Jan Markowski

Pan Marcin Andrzej Pazio

Pani Sylwia Mieczysława Peryt

Pan Wacław Pomorski

Pani Jadwiga Romanowska

Pan Ryszard Rusiłowicz

Pan Zenon Skąpski

Pan Jan Stasiak

Pan Wojciech Brunon Sychowski

Pan Przemysław Marek Sypniewski

Pan Kazimierz Józef Waldowski

Pan Jerzy Warowny

Pani Mirosława Wenda

Pan Zbigniew Henryk Wnuk

Pan Mieczysław Czesław Wolski

Pan Piotr Jerzy Wołos

Pan Jerzy Jan Woroń

Pan Jan Wróblewski

Pośmiertnie:

Pan Janusz Błaszkiewicz odznaczenie odbiera Teresa Błaszkiewicz

Pan Tadeusz Marcin Łucki odznaczenie odbiera Marek Łucki

Pan Marian Roman Markowski odznaczenie odbiera syn Jerzy Markowski

Pan Wojciech Jacek Skibiński odznaczenie odbiera Renata Skibińska

Pan Waldemar Sulewski

Pan Michał Wasiewicz odznaczenie odbiera Jadwiga Wasiewicz

Uroczystość była połączona z prezentacją oraz dyskusją wokół najnowszej publikacji IPN „Encyklopedia Solidarności. Opozycja w PRL 1976–1989, tom 3, w której wzięli udział prezes IPN Jarosław Szarek oraz dr Arkadiusz Kazański, jeden z autorów publikacji i jej koordynatorów.

– Trzeci tom „Encyklopedii Solidarności” to wielkie, monumentalne dzieło, ponad 1000 biogramów, tworzone po to, by ludzie Solidarności nie zostali zapomniani. By nie zostali zapomniani ci, którzy pozostali wierni temu dziedzictwu – podkreślił dr Szarek. 


do góry