Nawigacja

Uroczystości

Uroczystość wręczenia Krzyża Wolności i Solidarności – Zielona Góra, 27 maja 2019

W dniu 27 maja 2019 r. w Archiwum Państwowym w Zielonej Górze dyrektor IPN Oddział w Poznaniu dr hab. Rafał Reczek wręczył na ręce Krzysztofa Stypułkowskiego Krzyż Wolności i Solidarności nadany pośmiertnie jego ojcu Zygmuntowi Stypułkowskiemu przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę.

Zygmunt Stypułkowski urodził się w 1926 r., w czasie odbywania służby wojskowej w 1949 r. został zatrzymany za antyrządową postawę. Wojskowy Sąd Rejonowy we Wrocławiu skazał go w 1950 r. na karę 4 lat pozbawienia wolności. Wziął aktywny udział w walkach o Dom Katolicki w Zielonej Górze, które miały miejsce 30 maja 1960 r. Wraz z innymi mieszkańcami miasta przeciwstawił się decyzji władz i stanął w obronie budynku, który służył księżom i wiernym z parafii pw. św. Jadwigi. W związku z tym został tymczasowo aresztowany dnia 2 czerwca 1960 r., a Sąd Powiatowy w Zielonej Górze wyrokiem z dnia 18 czerwca 1960 r. skazał go na karę 5 lat pozbawienia wolności. Zygmunt Stypułkowski przebywał w więzieniu w latach 1949-1952 oraz 1960-1963. Zmarł 1 lutego 2006 r.

Uroczystość odbyła się podczas sesji naukowej, współorganizowanej przez Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana, poświęconej skutkom społecznym tzw. Wydarzeń Zielonogórskich, które rozegrały się na ulicach miasta 30 maja 1960 r. Wykład wygłosił dr Tadeusz Dzwonkowski – dyrektor Archiwum Państwowego, autor publikacji poświęconych bohaterskiej obronie wolności wyznania przez mieszkańców miasta. Spotkaniu towarzyszyła projekcja filmu dokumentalnego „Wydarzenia Zielonogórskie 1960 – Bitwa o Dom Katolicki”, zrealizowanego przez Polska Press. Okolicznościowy referat wygłosił również dr hab. Rafał Reczek. Swoimi refleksjami na temat obrony Domu Katolickiego w Zielonej Górze podzielił się natomiast mecenas Walerian Piotrowski, który był obrońcą w procesach przeciwko uczestnikom wydarzeń z 1960 r.

do góry