Nawigacja

Uroczystości

Wręczenie Krzyży Wolności i Solidarności przez prezesa IPN dr. Łukasza Kamińskiego w ramach uroczystości 25. rocznicy strajków o „Solidarność” w Stalowej Woli – Stalowa Wola, 1 września 2013

1 września 2013 r. w Stalowej Woli odbyły się uroczystości związane z 25. rocznicą strajków o „Solidarność” w Stalowej Woli, w których wziął udział prezes Instytutu Pamięci Narodowej – dr Łukasz Kamiński. Organizatorami obchodów były: NSZZ „Solidarność” Region Ziemia Sandomierska, NSZZ „Solidarność” Huty Stalowa Wola oraz Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie.  

Obchody rozpoczęła  msza św. w kaplicy akademickiej parafii pw. błogosławionego Jana Pawła II w Stalowej Woli. Prezes Instytutu Pamięci Narodowej – dr Łukasz Kamiński w trakcie uroczystości, kontynuowanej w auli im. „Solidarności” Wydziału Zamiejscowego Nauk o Społeczeństwie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w Stalowej Woli, wygłosił wykład „Strajki w 1988 r. i ich znaczenie w najnowszej historii Polski” oraz dokonał wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności. W programie uroczystości znalazły się również wykład historyka z rzeszowskiego oddziału IPN dr. Marcina Bukały „»Solidarni zwyciężymy...« Strajki w Hucie Stalowa Wola w 1988 r.” oraz spotkanie rocznicowe.
    
Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczeni zostali:


Mirosław Władysław Cop
Stanisław Paweł Krupka
Marian Jerzy Kunc
Marian Jan Witalis

Krzyżem Wolności i Solidarności odznaczeni zostali:


Zdzisław Józef Bełczowski
Barbara Duhl
Wiesław Leon Gajda
Bronisław Majchrzak
Michał Rostek
Adam Józef Ruchlewicz
Ryszard Szymański
Jan Lucjan Wyciślak
Józef Zając
 
do góry