Nawigacja

Uroczystości

Uroczystość wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności – Sydney, 12 listopada 2018

  • Podczas gali odbyła się dekoracja Krzyżami Wolności i Solidarności zasłużonych działaczy opozycji antykomunistycznej mieszkający obecnie w Australii
    Podczas gali odbyła się dekoracja Krzyżami Wolności i Solidarności zasłużonych działaczy opozycji antykomunistycznej mieszkający obecnie w Australii
  • Aktu dekoracji, w imieniu Prezydenta RP dokonał Jan Baster, zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej
    Aktu dekoracji, w imieniu Prezydenta RP dokonał Jan Baster, zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej

12 listopada w Konsulacie Generalnym RP w Sydney odbyły się uroczystości poświęcone 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, zorganizowane przez p.o. Konsula Generalnego Irenę Juszczyk. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele organizacji polskich ze stanu Nowa Południowa Walia oraz delegacja Instytutu Pamięci Narodowej z zastępcą prezesa Janem Basterem na czele.

Wydarzenie otworzyła Konsul Generalna wygłaszając przemówienie okolicznościowe.  

Podczas gali odbyła się dekoracja Krzyżami Wolności i Solidarności zasłużonych działaczy opozycji antykomunistycznej mieszkający obecnie w Australii. Aktu dekoracji, w imieniu Prezydenta RP dokonał Jan Baster, zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.

Krzyżem Wolności i Solidarności odznaczeni zostali: Adam Marian Gajkowski, Bogdan Lisowski, Jan Andrzej Michalak, Wiesław Pastuszka oraz pośmiertnie Mirosława Anna Zgirska.

Odczytując list prezesa IPN dr. Jarosława Szarka, Jan Baster powiedział:

„Walczyliście o wolną Polskę, tak jak nasi wielcy poprzednicy z początku wieku i doczekaliście jej. Walka ta była okupiona najpierw ciężką pracą, potem dniami i nocami spędzonymi w więzieniach i ośrodkach internowania, strachem o własne rodziny, nadszarpniętym zdrowiem, utratą pracy, w końcu tułaczką emigracyjną [..] „Solidarność” to było wielkie zwycięstwo ducha, o które modlił się rok wcześniej Jan Paweł II. Ono w Was się urzeczywistniło; doświadczenie, które było Waszym udziałem, bezpośrednio przyczyniło się do upadku komunizmu w Polsce i całej Europie.”

Prezes Jan Baster otrzymał z rąk organizatorów Rajdu Katyń 1940 – Smoleńsk 2010 pamiątkową plakietkę Rajdu umocowaną na granicie Gór Śnieżnych w Australii.

Spotkaniu w Konsulacie towarzyszyło otwarcie wystawy „Ojcowie Niepodległości”, przygotowanej przez IPN oraz koncert fortepianowy z repertuarem utworów Fryderyka Chopina.

 

do góry