
-
Relacja
Jubileusz 95–lecia utworzenia Związku Młodzieży Wiejskiej RP „Wici”
-
Dla uczniów
Zajęcia edukacyjne dla uczniów w Izbie Pamięci Prezydentów RP na Uchodźstwie przy Mauzoleum w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie
-
Audycja
„Kulisy historii”, odc. 142 „Dlaczego komuniści cenzurowali prace Feliksa Konecznego?” – 2 grudnia 2023
-
Zapowiedź
Dlaczego wciąż nie osądzono sprawców zbrodni komunistycznych? Dyskusja „Rachunek sumienia III RP” oraz pokaz filmu „Stanisław Helski. Dlatego”
-
Zapowiedź
„Cena za prawdę” – widowisko w 42. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego poświęcone kobietom internowanym w Gołdapi – Warszawa, 13 grudnia 2023
-
Relacja
Spotkanie edukacyjne „W hołdzie Ofiarom Obławy Augustowskiej” – Dąbrowa Białostocka, 30 listopada 2023
-
Konferencja poświęcona Błogosławionej Rodzinie Ulmów
28 listopada 2023 r. zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr Mateusz Szpytma wygłosił wykład inaugurujący konferencję na temat Błogosławionej Rodziny Ulmów na Papieskim Uniwersytecie Św. Tomasza z Akwinu (Angelicum) w Rzymie.
-
Ogólnopolska konferencja naukowa „W szponach dwóch totalitaryzmów – Wileńszczyzna i jej mieszkańcy (1939–1956)”
W czasie jubileuszu 700-lecia istnienia miasta Wilno białostocki oddział Instytutu Pamięci Narodowej organizuje ogólnopolską konferencję naukową pt. „W szponach dwóch totalitaryzmów – Wileńszczyzna i jej mieszkańcy (1939–1956)” w Białymstoku (Hotel Branicki, ul. Zamenhofa 25). W wydarzeniu wezmą udział badacze dziejów Wileńszczyzny zarówno z Polski, jak i z zagranicy. Konferencja odbędzie się w dniach 30 listopada – 1 grudnia 2023.
-
Wystawa „Bunt robotników. Grudzień '70 – luty '71”
Instytut Pamięci Narodowej zaprasza na wystawę „Bunt robotników. Grudzień '70 – luty '71”.
-
„Jak uczyć o historii najnowszej?” Warsztaty metodyczne dla nauczycieli – Spotkanie II – Warszawa, 9 grudnia 2023
-
Warsztaty rodzinne – „Jak Polacy zmieniali świat?” – Warszawa, 16 grudnia 2023 r.
Zapraszamy uczniów klas I-III oraz ich rodziców na kolejne warsztaty rodzinne „Jak Polacy zmieniali świat?”, które odbędą się 16 grudnia o godz.11:00 w Centralnym Przystanku Historia IPN (Marszałkowska 21/25).
-
Koncert „Kolęda nadziei” w Berlinie
W słowach kolęd przez lata utrwalała się historia Polski, a kolejne zwrotki, dopisywane pod wpływem bieżących wydarzeń, przekazywane były następnym pokoleniom w rodzinnych śpiewnikach i podczas wspólnych śpiewów.
-
Kraków. Ogólnopolska konferencja naukowa „»Naród z Partią, Partia z Narodem«. Święta państwowe i oficjalne uroczystości w Polsce 1944–1989”
W Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” IPN w Krakowie w dniach 23–25 listopada 2023 r. odbyła się konferencja naukowa zatytułowana „»Naród z Partią, Partia z Narodem«. Święta państwowe i oficjalne uroczystości w Polsce 1944-1989”. Zapis wideo obrad wkrótce.
-
Relacja z wizyty studentów w Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej
27 listopada 2023 r. Archiwum IPN odwiedzili studenci kierunku Historia i Kultura Żydów Wydziału Historii Uniwersytetu Warszawskiego.
-
Zmiana na stanowisku dyrektora łódzkiego Oddziału IPN. Briefing prasowy prezesa IPN dr. Karola Nawrockiego – Łódź, 27 listopada 2023
27 listopada 2023 r. w Willi Schweikerta Instytutu Europejskiego odbył się briefing prasowy prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr. Karola Nawrockiego i dyrektora łódzkiego Oddziału IPN Karola Piskorskiego.
-
Spotkanie z cyklu „Tajemnice bezpieki” – Warszawa, 27 listopada 2023
Instytut Pamięci Narodowej zaprasza do obejrzenia spotkania z Anitą Gargas, autorką filmu dokumentalnego „Operacja Baxis”, opowiadającego o kulisach zamordowania ks. Franciszka Blachnickiego.
-
[TEKST + AUDIO] 50 rocznica powołania Polskiej Wojskowej Jednostki Specjalnej
26 listopada 1973 r. sformowano Polską Wojskową Jednostkę Specjalną Doraźnych Sił Zbrojnych Organizacji Narodów Zjednoczonych na Bliskim Wschodzie (PWJS). Polacy jako pierwsi z Układu Warszawskiego założyli błękitne hełmy sił pokojowych ONZ. Wysłanie polskich oddziałów na Bliski Wschód wpisywało się również w gierkowską propagandę sukcesu, która kładła nacisk na sukcesy w polityce zagranicznej.
-
Jacek Wróbel: Wywiezienie do III Rzeszy i repatriacja Józefa Niedbały
W lecie 1944 r. dwunastoletni Józef został odebrany matce za „niewłaściwe zachowanie” i umieszczony w niemieckiej placówce. W 1945 r., wobec zbliżania się frontu, Józef został przymusowo „ewakuowany” w głąb Niemiec. Do rodziny udało mu się powrócić dopiero w 1948 r.
-
Ojcowie Niepodległości – artykuły o Romanie Dmowskim, Ignacym Janie Paderewskim i Ignacym Daszyńskim
Z okazji Narodowego Święta Niepodległości przypominamy sylwetki twórców suwerennej Polski
-
Biograficzna wystawa elementarna IPN „Józef Piłsudski”
-
Józef Piłsudski w Wielkim Formacie
-
Biograficzna wystawa elementarna IPN „Ignacy Paderewski”
-
„Miejsca pamięci. Ocalić od zapomnienia” – dodatek specjalny Instytutu Pamięci Narodowej do „Gazety Polskiej”
Dodatek historyczny ukazał się 31 października 2023 r.
-
Biuro Lustracyjne uzupełniło katalogi
-
Lublin: Szczątki co najmniej sześciu osób podjęte w trakcie prac IPN
-
Informacja o zmianach na stanowiskach kierowniczych w Instytucie Pamięci Narodowej
Z dniem 14 listopada 2023 r. dr Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, dokonał zmian na stanowiskach kierowniczych w Instytucie Pamięci Narodowej.
-
Nagroda i wyróżnienie dla publikacji Wydawnictwa IPN w konkursie Instytutu Pileckiego
Decyzją Kapituły Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego w trzeciej edycji konkursu jedna książka wydana przez Wydawnictwo Instytutu Pamięci Narodowej została nagrodzona i jedna otrzymała wyróżnienie.
-
Fragmenty książek Wydawnictwa IPN: Uciekłam z transportu do Auschwitz
Wydawnictwo Instytutu Pamięci Narodowej oraz portal Histmag.org zapraszają do wysłuchania kolejnego odcinka z cyklu podcastów prezentujących najciekawsze fragmenty książek Wydawnictwa IPN.
-
Spotkanie z cyklu „Książki pełne historii” – Warszawa, 29 listopada 2023
Spotkania odbywają się w każdą ostatnią środę miesiąca.
-
Wydawnictwo IPN na Targach Książki w Katowicach
W dniach 3–5 listopada 2023 r. Międzynarodowe Centrum gościło Wydawnictwo IPN w ramach Targów Książki w Katowicach 2023.
-
Promocja czwartego tomu „Leksykonu bezpieki. Kadra kierownicza aparatu bezpieczeństwa 1944–1956”
-
Bestsellery IPN – październik 2023
Przedstawiamy najlepiej sprzedające się wydawnictwa IPN w październiku 2023