
-
Zapowiedź
Spotkanie „Tajemnice zabójstwa ks. Franciszka Blachnickiego” z cyklu „Tajemnice bezpieki” – Warszawa, 26 września 2023
-
Festiwal
Filmy Instytutu Pamięci Narodowej, które zobaczymy na 15. Festiwalu NNW w Gdyni
-
Wystawa
Wystawa Archiwum IPN „»Ramię krzep – Ojczyźnie służ«. Historia Sokolstwa Polskiego w Ameryce” w Muzeum II Wojny Światowej – Gdańsk, 29 września 2023 – 7 stycznia 2024
-
Informacja
Instytut Trzeciego Wieku
-
Projekt edukacyjny
„Łączka i inne miejsca poszukiwań” – zgłoszenia do projektu
-
Prezentacja
Prezentacja albumu o rtm. Pileckim w Budapeszcie
-
Informacje dla osób kandydujących w wyborach parlamentarnych
-
Wystąpienie dyrektora Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu zastępcy Prokuratora Generalnego prok. Andrzeja Pozorskiego przed pełnym składem Izby Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego w przedmiocie możliwości pociągnięcia do odpowiedzialności karnej sędziów okresu stanu wojennego
-
Spotkanie „Zapomniane kroniki powstania warszawskiego” z cyklu „Historia zapisana w fotografii” – Warszawa, 20 września 2023
Instytut Pamięci Narodowej zaprasza na nowy cykl spotkań poświęconych metodom opracowywania oraz analizy zdjęć i filmów archiwalnych. Gospodarzem cyklu jest Zygmunt Walkowski, varsavianista i ekspert w zakresie badań historycznych prowadzonych na podstawie materiału zdjęciowego.
-
VII Ogólnopolska Konferencja Archiwistów i Historyków z cyklu „Educare necesse est...” – Warszawa, 19–20 września 2023
-
Konferencja popularnonaukowa „Podsumowanie prac poszukiwawczych na Górkach Czechowskich w Lublinie w latach 2020–2023” – Lublin, 18 września 2023
18 września 2023 roku miała miejsce konferencja popularnonaukowa, podczas której zaprezentowano wyniki prac poszukiwawczych na terenie Górek Czechowskich w Lublinie w latach 2020–2023.
-
„Nie da się opisać najnowszej historii Polski bez zbiorów archiwalnych IPN”
W dniach 19-20 września w siedzibie Wydziału Historii Uniwersytetu Warszawskiego odbywa się VII Ogólnopolska Konferencja Archiwistów i Historyków „Educare necesse est…”, której współorganizatorem jest Instytut Pamięci Narodowej. Jednym z powodów, dla których przeszło 24 lata temu powołano Instytut była budowa archiwum, którego zbiory zajmują obecnie ponad 93 km bieżące. Jak wygląda praca w naszym archiwum? Jakie cechy powinien mieć dobry archiwista? I jakie obecnie stoją przed nim wyzwania? Przeczytaj wywiad z Marzeną Kruk – dyrektor Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej – aby poznać odpowiedzi.
-
Ogólnopolska konferencja naukowa „Kapelani Ludowego Wojska Polskiego 1943–1990” – Gdańsk, 19–21 września 2023
Organizatorami konferencji był Oddział IPN w Gdańsku i Oblackie Centrum Edukacji i Kultury.
-
Gala finałowa przedsięwzięcia „Rodzina Ulmów – dziedzictwo dla pokoleń” z udziałem zastępcy prezesa IPN dr. Mateusza Szpytmy – Warszawa, 21 września 2023
W czwartek 21 września 2023 r. w Liceum Ogólnokształcącym im. gen. Jakuba Jasińskiego przy ul. Grochowskiej 346/348 w Warszawie odbyła się gala finałowa przedsięwzięcia „Rodzina Ulmów – dziedzictwo dla pokoleń”.
-
Instytut Pamięci Narodowej wyróżniony w II edycji konkursu „Ambasador Młodego Pokolenia RP” – Warszawa, 19 września 2023
19 września 2023 w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie zostały wręczone nagrody w konkursie „Ambasador Młodego Pokolenia RP”.
-
Otwarcie wystawy ,,Obrazy zatopione w pamięci. Pejzaże kresowe Mariusza Woszczyńskiego” – Warszawa, 19 września 2023
Instytut Pamięci Narodowej w Centralnym Przystanku Historia IPN przy ul. Marszałkowskiej 21/25 zaprezentował wystawę ,,Obrazy zatopione w pamięci. Pejzaże kresowe Mariusza Woszczyńskiego”.
-
[TEKST + AUDIO] 80. rocznica udanego zamachu na Augusta Kretschmanna
24 września 1943 r. żołnierze harcerskiego oddziału „Agat” przeprowadzili udaną akcję zamachu na SS-Hauptscharführer’a - Augusta Kretschmanna, który w okupowanej Polsce był pracownikiem referatu IV A 3c warszawskiego oddziału Gestapo oraz pełnił funkcję zastępcy komendanta obozu karnego dla Polaków przy ul. Gęsiej w Warszawie. August Kretschmann znany był ze swojego okrucieństwa i sadyzmu względem więźniów. Decyzją Państwa podziemnego został skazany na karę śmierci.
-
Sowieci do domu. Dodatek prasowy [PDF]
Wydawnictwo Oddziału IPN w Krakowie w związku z 30. rocznicą wyjścia wojsk sowieckich z Polski
-
Sławomir Kalbarczyk: Sceptycyzm „wyzwolicieli”
Raporty NKWD pokazują, że mimo wysiłków kremlowskiej propagandy wielu „ludzi radzieckich” bez entuzjazmu przyjęło napaść Armii Czerwonej na Polskę we wrześniu 1939 roku. Gdyby Sowiety były krajem demokratycznym, można by pisać o negatywnym stosunku sowieckiej opinii publicznej do inwazji na Polskę.
-
Sławomir Kalbarczyk: Pod czerwonym butem
To nie była „zwykła” napaść, bo nawet zakładając, że każda agresja jest wyjątkowa, musimy w tej sowieckiej z 17 września 1939 roku dostrzec cechy zupełnie niespotykane. Po raz pierwszy bodaj w dziejach zdarzyło się, że jedno państwo, najeżdżając drugie, twierdziło, że to drugie… nie istnieje.
-
Marcin Kruszyński: Sowiecki zabór II RP, czyli „wyzwolenie” Białorusinów i Ukraińców
17 września 1939 r. o 1.00 w nocy polski ambasador w Moskwie Wacław Grzybowski przybył do Ludowego Komisariatu Spraw Zagranicznych (KLSZ). Polaka wezwano na pilną rozmowę z Władimirem Potiomkinem, zastępcą szefa KLSZ.
-
Elżbieta Pietrzyk-Dąbrowska: Krakowska wiosna 89
„Okrągły stół”, najważniejszy symbol III Rzeczpospolitej, to dla części społeczeństwa zasługujący na szacunek wzór politycznego dialogu, który rozpoczął proces demokratyzacji Polski, dla innych symbol zdrady i zmowy wrogich Polsce grup. W czasie, kiedy toczyły się rozmowy, w Krakowie przeszła fala protestów młodzieży, kontestującej obrady „okrągłego stołu” i domagająca się odebrania władzy komunistom
-
Paweł Zielony: Rozmowy ambasadorów ChRL i Stanów Zjednoczonych w Warszawie (1958-1970)
„Oczy całego świata zwrócone na Warszawę. Za chwilę rozpocznie się pierwsze spotkanie ambasadorów Stanów Zjednoczonych i Chińskiej Republiki Ludowej” – tymi słowami relacjonował wydarzenie podekscytowany lektor Polskiej Kroniki Filmowej w wydaniu nr 38A z 1958 r.
-
Podcast
Zapraszamy do posłuchania dziewiątego odcinka podcastu z serii „Ekspres czytelniczy IPN” – 25 września 2023
-
Zapowiedź
Spotkanie z cyklu „Książki pełne historii” – Warszawa, 27 września 2023
-
Polecamy
Bestsellery IPN – sierpień 2023
-
Posłuchaj
Fragmenty książek Wydawnictwa IPN: „Niemcy zabili księdza”
-
Wydawnictwo IPN podczas beatyfikacji Rodziny Ulmów – Markowa, 10 września 2023
-
Wydawnictwo IPN poleca
We wrześniu polecamy publikacje:
-
Konkurs na nazwę mobilnej księgarni Wydawnictwa IPN – wyniki
-
Zapraszamy do posłuchania ósmego odcinka podcastu z serii „Ekspres czytelniczy IPN”
Całą serię znajdziesz na Spotify. Wszystkie odcinki dostępne są bezpłatnie
-
Księgarnia IPN przy ul. Janusza Kurtyki 1 nieczynna
-
Danuta Siedzikówna „Inka” (1928–1946) [PDF]
Multimedia i media społecznościowe
-
Film
Fragment filmu propagandowego w reż. Aleksandra Dowżenko (z Archiwum IPN)
-
Debata
Debata z cyklu „Kulisy walki z komuną” pt. „55. rocznica samospalenia Ryszarda Siwca. Przebacz mi zlata Praho”
-
Obejrzyj
Koncert inauguracyjny festiwalu Sztuka Źle Obecna
-
Obejrzyj
Cykl „Powracamy Po Swoich” – cz. 10: Dziecięce ofiary niemieckich zbrodni