Nawigacja

Najważniejsze

Powrót Kapitana – Tadeusz Starzyński (1903–1970)

Wyjątkowa wystawa odnalezionych w Szkocji pamiątek po Tadeuszu Starzyńskim, oficerze Policji Państwowej, cichociemnym, więźniu Mokotowa.

Wernisaż wystawy „Instytut Piłsudskiego w Ameryce – historia i zbiory polskiej instytucji w Nowym Jorku” – Warszawa, 18 września 2018

W wernisażu udział wzięli: prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek, prezes Instytutu Józefa Piłsudskiego w Ameryce dr Iwona Korga oraz Adam Hlebowicz, dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN. Wykład „75 lat działalności Instytutu Piłsudskiego w Nowym Jorku w służbie Ojczyzny i Polaków” wygłosił dr Krzysztof Langowski z Archiwum IPN, o początkach Instytutu Piłsudskiego w Nowym Jorku opowiedział prof. Sławomir Cenckiewicz, dyrektor Wojskowego Biura Historycznego.

„Biuletyn IPN” nr 9/2018 już w sprzedaży

Pamięć o przeszłości buduje naszą tożsamość. We wrześniowym numerze „Biuletynu IPN” zastanawiamy się nad naszą pamięcią zbiorową wyrażaną w przestrzeni publicznej. Podejmujemy też temat strat osobowych poniesionych przez Polskę w II wojnie światowej. W rubryce „Ojcowie Niepodległości” – sylwetka Ignacego Paderewskiego.

Pogrzeb żołnierzy Armii Krajowej na Litwie – Ejszyszki, 8 września 2018

Powinnością Polski i Polaków jest odnajdywanie miejsc, gdzie są pochowane szczątki naszych bohaterów. Dziś to czynimy. Tutaj, na Litwie. Spotykamy się w Ejszyszkach, aby pochować trzech żołnierzy Armii Krajowej. Pracujemy też nad tym, aby odnajdywać następnych. To jest jednak zadanie nie tylko na jedno pokolenie. To jest zadanie również dla tych, którzy przyjdą po nas – powiedział podczas uroczystości pogrzebowych w Ejszyszkach wiceprezes IPN Krzysztof Szwagrzyk.

Trwa akcja „Biało-czerwony szlak »Moja Niepodległa«”

Akcja rozpoczęła się 21 maja 2018 roku w kilkunastu miastach Polski. Do końca roku w blisko 120 miejscowościach zostanie zaprezentowana wystawa IPN „Ojcowie Niepodległości”, przedstawiająca sylwetki Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego oraz Ignacego Daszyńskiego, ich życiorysy oraz fotografie archiwalne.

Aktualności

Polecamy

Na skróty

do góry