Nawigacja

Najważniejsze

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej miejsce wybuchu I Powstania Śląskiego w Piotrowicach koło Karwiny, 16 sierpnia 2019

W uroczystości wzięli udział dr Jarosław Szarek, prezes IPN oraz dr Andrzej Sznajder, dyrektor katowickiego oddziału IPN.

Defilada „Wierni Polsce” – Katowice, 15 sierpnia 2019

Z okazji Święta Wojska Polskiego, 99. rocznicy Bitwy Warszawskiej oraz 100. rocznicy wybuchu I Powstania Śląskiego

Instytut Pamięci Narodowej przywraca pamięć 110 000 ofiar antypolskiej operacji NKWD

– Stalin wiedział, że z Polaków żyjących w ZSRS – mimo wielu lat indoktrynacji komunistycznej – nie zrobi ludzi sowieckich. Dlatego ich zamordował. Taka była cena polskości! – mówił prezes IPN Jarosław Szarek podczas uroczystości upamiętniającej ofiary „operacji polskiej” NKWD, przeprowadzonej w latach 1937–1938 w ZSRS.

Trzeci odcinek audycji z cyklu „Przystanek Historia” – 7 sierpnia 2019

Tematem głównym programu był pakt Ribbentrop-Mołotow – kluczowe wydarzenie w najnowszych dziejach państw i narodów Środkowej Europy, które stały się obiektem sowieckiej agresji i aneksji. Jego długofalowe konsekwencje związane ze zburzeniem ładu wersalskiego i zastąpieniem go systemem sfer wpływów dotknęły również i te państwa, które w latach 1939–1940 nie były bezpośrednim celem ataku, lecz po wojnie znalazły się w obrębie sowieckiego „imperium zewnętrznego”. Tomasz Sudoł z Biura Badań Historycznych IPN poruszył szeroką gamę zagadnień, związanych z tym niemiecko-sowieckim porozumieniem z 1939 roku.

Rozstrzygnięcie XII edycji Konkursu im. Władysława Pobóg-Malinowskiego na Najlepszy Debiut Historyczny Roku w dziedzinie historii najnowszej

Jury Konkursu zdecydowało o przyznaniu nagród i wyróżnień autorom nadesłanych prac doktorskich i magisterskich.

Multimedia i media społecznościowe

Polecamy

Na skróty

do góry