Nawigacja

Najważniejsze

Prezes IPN oddał hołd Prezydentowi RP Kazimierzowi Sabbatowi w 30. rocznicę jego śmierci – Londyn, 19–20 lipca 2019

W Londynie odbyły się uroczystości z okazji 30. rocznicy śmierci Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na Uchodźstwie Kazimierza Sabbata (1913–1989) zorganizowane przez Instytut Pamięci Narodowej.

Uroczystość wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności działaczom opozycji demokratycznej – Świdnik, 17 lipca 2019

17 lipca 2019 r. w Miejskim Ośrodku Kultury (Al. Lotników Polskich 24) w Świdniku odbyło się wręczenie odznaczeń państwowych – Krzyży Wolności i Solidarności zasłużonym działaczom opozycji demokratycznej. Na uroczystości pojawili się przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, wojska i służb mundurowych oraz stowarzyszeń represjonowanych. Odznaczenia wręczył opozycjonistom prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek.

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej – Warszawa, 11 lipca 2019

– Polska Antygona stoi dziś przed zamkniętym szlabanem na polsko-ukraińskim przejściu granicznym. Czeka, aby pochować swoich bliskich. Ona potrafi poczekać, ale nie potrafi jednego – zapomnieć! – powiedział prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes IPN podczas uroczystości przy Skwerze Wołyńskim.

„Przystanek Historia" – 10 lipca ruszył cykl nowej audycji realizowanej wspólnie przez IPN i radiową Jedynkę

Tematem głównym pierwszej audycji było 100-lecie konferencji wersalskiej, o której przypomnieliśmy na wystawie IPN „…Będzie wielka, albo nie będzie jej wcale. Walka o granice Polski w latach 1918–1921”.

Premiera filmu „Niezwyciężeni. Czas próby” – 28 czerwca 2019

Niepodległość łatwo było ogłosić, sztuką było ją utrzymać. Przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej animacja „Niezwyciężeni. Czas próby”, opowiada o budowie II Rzeczypospolitej Polskiej w latach 1918–1939. Jest to prequel filmu, który można było zobaczyć w 2017 r. Twórcą animacji jest studio Tengent.

Otwarcie wystawy IPN „…Będzie wielka albo nie będzie jej wcale. Walka o granice Polski w latach 1918–1921” – Warszawa, 26 czerwca 2019

Instytut Pamięci Narodowej zaprasza do obejrzenia nowej wystawy plenerowej „…Będzie wielka albo nie będzie jej wcale. Walka o granice Polski w latach 1918–1921”, która 26 czerwca 2019 r., została odsłonięta na Krakowskim Przedmieściu 64, przed Domem Polonii w Warszawie. W uroczystym wernisażu wzięli udział prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek oraz prezes Wspólnoty Polskiej Dariusz Bonisławski.

Multimedia i media społecznościowe

Polecamy

75 lat temu Niemcy wymordowali polskich robotników przymusowych obozu karnego „Liban” w Krakowie

Realizując program likwidacji polskiej warstwy przywódczej i pozyskania siły roboczej dla celów wojennych, niemiecki okupant tworzył na ziemiach polskich obozy. Najwięcej było obozów pracy. Szczególnie ciężkie warunki panowały w karnych obozach Służby Budowlanej (Baudienst).

Lipiec 1943 roku na Wołyniu

O Ukraińcach ratujących Polaków poddanych eksterminacji przez OUN i UPA

W książce odnotowano wydarzenia w 500 miejscowościach (na około 4 tysiące zaatakowanych ogółem), w których z rąk OUN-UPA poniosło śmierć blisko 20 tysięcy Polaków. Część skazanych na zagładę polskich mieszkańców otrzymała pomoc humanitarną ze strony ukraińskich sąsiadów, zazwyczaj członków rodzin mieszanych, krewnych lub przyjaciół, czasem nieznajomych, kierujących się chrześcijańską miłością bliźniego, w sporadycznych przypadkach – także ze strony katów.

Marta Szczesiak-Ślusarek „Precz z taką wolnością!”

Przyglądając się hasłom na transparentach niesionych przez poznańskich demonstrantów 28 czerwca 1956 roku, można odnieść wrażenie, że główne przyczyny, dla których kilkadziesiąt tysięcy ludzi wyszło w upalny czwartek na ulice oscylują wokół symbolicznych żądań chleba i wolności. Minęła już dekada od zakończenia II wojny światowej, a „lepsze jutro” obiecywane przez władze komunistyczne wciąż nie nadchodziło.

Na skróty

do góry