Nawigacja

Najważniejsze

„Żołnierze Niezłomni. Żołnierze Wyklęci” – cykl etiud filmowych

Od 1 do 20 marca 2019 r. Instytut Pamięci Narodowej zaprezentuje 20 etiud filmowych przedstawiających żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego. Codziennie publikujemy jeden film. Można je obejrzeć na stronie internetowej i w mediach społecznościowych IPN.

Wystawa „Zapomniane ogniwo. Konspiracyjne organizacje młodzieżowe na ziemiach polskich w latach 1944/45–1956”

Z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w kilkunastu miastach Polski prezentowana jest wystawa „Zapomniane ogniwo. Konspiracyjne organizacje młodzieżowe na ziemiach polskich w latach 1944/45–1956”. W tym okresie istniało ok. 1000 podziemnych związków młodzieżowych skupiających blisko 11 tys. działaczy przeciwstawiających się nowemu zniewoleniu. IPN przywołuje do świadomości społecznej zapomniane sylwetki młodzieżowej konspiracji antykomunistycznej i oddaje im hołd.

IPN przywołuje pamięć o młodzieżowych organizacjach niepodległościowych z lat 1944–1956

Z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w 11 miastach w Polsce Instytut Pamięci Narodowej odsłoni tablice upamiętniające zapomnianych członków młodzieżowego podziemia antykomunistycznego. W latach 1944/1945–1956 istniało ok. 1000 podziemnych związków młodzieżowych skupiających blisko 11 tys. działaczy przeciwstawiających się nowemu zniewoleniu.

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej ku czci członków młodzieżowej organizacji niepodległościowej „Orlęta” – Tomaszów Mazowiecki, 27 lutego 2019

– „Nie bądźcie zdrajcami Ojczyzny”, wzywali wasi rówieśnicy, inspirowani walką lwowskich Orląt. Teraz w waszych rękach pamięć o tomaszowskich „Orlętach” i wierność przysiędze na orła, krzyż i dwie najświętsze w Polsce barwy – mówił do młodzieży prezes IPN Jarosław Szarek

Wideoczat z historią: „Także myśl była bronią. Antykomunistyczne podziemie poakowskie o sobie i o innych”

Gośćmi programu byli dr Tomasz Łabuszewski i dr Kazimierz Krajewski. Zapis rozmowy na IPNtv

Konkurs edukacyjny „Niezwyciężeni 1918. Ofiary totalitaryzmów” (zgłoszenia do 19 kwietnia 2019)

Konkurs skierowany jest do młodych ludzi, uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, uczniów szkół polonijnych, członków organizacji młodzieżowych. Zachęcamy do udziału również rodziców z dziećmi.

Korekta obrazu? Refleksje źródłoznawcze wokół książki „Dalej jest noc. Losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski”

Publikacja do pobrania (PDF)

Aktualności

Polecamy

Na skróty

do góry