Nawigacja

Najważniejsze

Razem świętujemy 100. rocznicę odzyskania Niepodległości

11 Listopada z Instytutem Pamięci Narodowej w Warszawie i całej Polsce

Złóż życzenia Polsce!

Dziś Polska obchodzi 100. rocznicę odzyskania niepodległości. Drodzy Przyjaciele Polski, możecie złożyć nam życzenia, które opublikujemy

mojaniepodlegla.pl – portal IPN o obchodach Stulecia Odzyskania Niepodległości

Misją Instytutu Pamięci Narodowej jest uczczenie wysiłku naszych przodków, którzy przed stu laty wywalczyli suwerenną Ojczyznę, dlatego przypomnieniu ich zmagań służą liczne działania podejmowane przez IPN w skali całego kraju oraz za granicą. Portal jest miejscem, w którym zebraliśmy wszystkie nasze inicjatywy wpisujące się w kalendarz obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Edukacyjny piknik dla rodzin na zakończenie „Tygodnia Niepodległości” – 10 listopada 2018

W sobotę do wspólnej zabawy na Przystanku Niepodległość zaprosiliśmy dzieci i rodziców. Przygotowaliśmy program patriotyczny dla najmłodszych, gry, naukę tańców oraz koncert. Był także spacer śladami dziadka Piłsudskiego.

Inicjatywy Archiwum IPN w związku z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości

​Na portalu „Moja Niepodległa” prezentujemy historię obchodów 11 Listopada ​w dokumentach z Archiwum IPN, zaś przed siedzibą Archiwum IPN przy ul. Kłobuckiej 21 – wyjątkową ekspozycję plenerową „#Moja Niepodległa. Materiały z zasobu Archiwum IPN”.

Uroczystość odsłonięcia popiersia Marszałka Piłsudskiego w Brukseli – 6 listopada 2018

Odsłonięcia pomnika, który w całości sfinansowany został przez IPN, dokonali ambasador RP w Królestwie Belgii Artur Orzechowski oraz wiceprezes IPN Mateusz Szpytma.

Piknik historyczny na Przystanku Niepodległość – 9 listopada 2018

W piątek na „Przystanku Niepodległość” – piknik edukacyjny, koncert polskich pieśni i piosenek patriotycznych oraz spotkanie z dr. hab. Markiem Gałęzowskim i dr. Jerzym Kirszakiem, autorami albumu „Twórca Niepodległej – Józef Piłsudski 1867–1935”.

Maria Skłodowska w I wojnie i koncert Makowieckiego – czwarty dzień „Tygodnia Niepodległości” na Przystanku Niepodległość – 8 listopada 2018

W czwartek o Marii Skłodowskiej opowiadali dr hab. Tomasz Pospieszny oraz prof. Jan Piskurewicz, Maciej Żuczkowski przedstawił polskie drogi do niepodległości. Odbyła się także konferencja naukowa i wieczór z balladami dla Niepodległej.

„Wojsko Polskie od Francji do Mongolii” – trzeci dzień „Tygodnia Niepodległości” na Przystanku Niepodległość – 7 listopada 2018

W środę Michał Mackiewicz, kustosz Muzeum Wojska Polskiego, opowiadał o polskich jednostkach wojskowych z I wojny światowej i epoki walki o granice. Odbyły się także zajęcia dla uczniów i seminarium dla nauczycieli oraz prezentacja książki Roberta Frosta „Oksfordzka historia historia unii polsko-litewskiej”.

Drugi dzień „Tygodnia Niepodległości” na Przystanku Niepodległość – 6 listopada 2018

We wtorek prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek opowiadał o nowej serii wydawniczej „Bohaterowie Niepodległej”, prof. Jan Żaryn przybliżył postać Józefa Piłsudskiego, zaś licealiści z warszawskich szkół dyskutowali na temat: Co ważniejsze, walka o niepodległość czy o prawa kobiet?

Aktualności

Polecamy

Filip Musiał: Wolność – fundament polskiej tożsamości

Utrata niepodległości przez Polskę w 1795 r. rozpoczęła trwające ponad wiek starania o jej przywrócenie. Przyjmując, że pokolenie rodzi się co trzydzieści lat, pod zaborami żyły cztery pokolenia naszych przodków… A mimo to polska tożsamość, nasza tradycja i kultura przetrwały.

Drogi do Niepodległości – wywiad z prof. Andrzejem Nowakiem

Paweł Naleźniak: Obrona Lwowa w 1918 roku

Obrona Lwowa przed Ukraińcami w listopadzie 1918 r. jest jedną z najpiękniejszych kart w historii Polski. Postawa bohaterskiej ludności miasta, a zwłaszcza młodzieży, pozostaje do dziś niedoścignionym wzorem patriotyzmu, porównywalnego jedynie z poświęceniem i męstwem żołnierzy spod Monte Cassino lub powstańców warszawskich.

Dodatki historyczne Instytutu Pamięci Narodowej do prasy na 100-lecie odzyskania Niepodległości

Akademia Niepodległości

Instytut Pamięci Narodowej z okazji 100-lecia odzyskania przez Rzeczpospolitą Polską niepodległości organizuje w całej Polsce cykl wykładów pod nazwą „Akademia Niepodległości”

Trwa akcja „Biało-czerwony szlak »Moja Niepodległa«”

Akcja rozpoczęła się 21 maja 2018 roku w kilkunastu miastach Polski. Do końca roku w blisko 120 miejscowościach zostanie zaprezentowana wystawa IPN „Ojcowie Niepodległości”, przedstawiająca sylwetki Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego oraz Ignacego Daszyńskiego, ich życiorysy oraz fotografie archiwalne.

Wirtualny projekt IPN „Mapa Miejsc Pamięci Narodowej”

Na skróty

do góry