Nawigacja

Bieżąca działalność Biura

Ogólnopolska konferencja Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN – Gdańsk, 27-30 maja 2019

W Gdańsku w dniach 27 – 30 maja 2019 r. odbyła się ogólnopolska konferencja Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN. W spotkaniu wzięli udział pracownicy Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN z całej Polski.

  • Ogólnopolska konferencja Biura fot. Mateusz Niegowski Ogólnopolska konferencja Biura fot. Mateusz Niegowski
  • Ogólnopolska konferencja Biura fot. Mateusz Niegowski Ogólnopolska konferencja Biura fot. Mateusz Niegowski
  • Ogólnopolska konferencja Biura fot. Mateusz Niegowski Ogólnopolska konferencja Biura fot. Mateusz Niegowski
  • Ogólnopolska konferencja Biura fot. Mateusz Niegowski Ogólnopolska konferencja Biura fot. Mateusz Niegowski

Celem spotkania była wizytacja miejsc pamięci zlokalizowanych w Gdańsku  i jego okolicach oraz  wymiana doświadczeń wynikających z bieżącej pracy biura, a w tym realizacji ustawy o grobach weteranów walk o niepodległość Polski. Pierwszy dzień przeznaczony był na przyjazd delegatów ze wszystkich Oddziałów​ Instytutu.

Pierwszy dzień konferencji w połowie przeznaczony był na naradę i dyskusję o bieżących merytorycznych wyzwaniach przed którymi stoi Biuro. Po południu uczestnicy konferencji zwiedzili teren Westerplatte, po którym oprowadziła ich Pani Sylwia Paszko z Muzeum Westerplatte, autorka publikacji edukacyjno-informacyjnej „Historia Westerplatte – poznajemy cała rodziną”. Pani Paszko zapoznała zgromadzonych z przebiegiem prac archeologicznych, które prowadzi w tym rejonie Muzeum II Wojny Światowej. Ostatnim punktem  programu była uroczysta kolacja z udziałem przedstawicieli rady Miasta Gdańsk, dyrektora oddziału w Gdańsku prof. Mirosława Golona oraz władz lokalnych i instytucji państwowych i mediów.

 

 

 

 

W kolejnym dniu pracownicy BUWiM udali się do Lasów Piaśnickich, gdzie pod koniec 1939 r., Niemcy rozpoczęli szereg masowych egzekucji głównie polskiej inteligencji z Pomorza. Była to jedna z pierwszych zbrodni hitlerowskich przeprowadzonych na tak dużą skale w czasie II Wojny Światowej. W Piaśnicy zostali zamordowani m.in. duchowni, nauczyciele, działacze społeczni. Historie zbrodni która miała miejsce w lasach piaśnickich przybliżyła uczestnikom Pani Teresa Patsidis, Zastępca Dyrektora Muzeum Stutthof ds. Muzeum Piaśnickiego. Pracownicy biura oddali hołd pomordowanym, złożyli wiązankę i zapalili znicze przed jednym z grobów. 

 

 

 

Kolejnym punktem na mapie pomorskich miejsc pamięci był Cmentarz Obrońców Wybrzeża w Gdyni.

 

 

 

Po południu pracownicy oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa w Gdańsku zaprezentowali rezultaty swoich prac: nowe upamiętnienia oraz remonty na Cmentarzu Ofiar Terroru na Gdańskiej Zaspie.

 

 

 

Dzień zakończyła wizyta na  Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku, po którym oprowadził uczestników konferencji oraz pokrótce przedstawił historię Gdańska Pan Aleksander Masłowski z Muzeum Drugiej Wojny Światowej w Gdańsku.

 

 

 

 

Ostatniego dnia konferencji pracownicy BUWiM zwiedzili Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku - po ekspozycji oprowadzał Pan Marek Szymaniak, były pracownik gdańskiego Oddziału IPN, w tym Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa.

 

 

 

 

Dziękujemy współorganizatorom konferencji z oddziału IPN w Gdańsku oraz wszystkim placówkom, które w czasie konferencji dzieliły się z nami swoją wiedzą i historią miejsc pamięci z zlokalizowanych w Gdańsku i jego okolicach.

do góry